PARÍŽ. Do pobočky Medzinárodného menového fondu v Paríži dorazil list s výbušninou. Pri jeho otvorení vo štvrtok utrpela zranenia jedna zo sekretárok na riaditeľstve, informovali francúzske policajné zdroje. Podľa televízie BFMTV utrpela žena popáleniny na rukách a na tvári.
Hoci sa predpokladalo, že situácia nie je vážna, bolo z preventívnych dôvodov niekoľko osôb z miesta incidentu evakuovaných.
Vyhrážky cez telefón
Podľa parížskeho policajného prefekta Michela Cadota išlo o podomácky vyrobenú trhavinu. Predtým podľa neho prišlo niekoľko telefonických vyhrážok, ale nie je jasné, či nejako súvisia so štvrtkovým incidentom.
Televízia BFMTV prirovnala výbušnú zmes k väčšej petarde uloženú vo valčeka o rozmere 30 centimetrov. Polícia záležitosť vyšetruje ako teroristický čin a zároveň ako pokus o vraždu.
Francúzsky prezident François Hollande označil výbuch bomby v pobočke za atentát a sľúbil, že polícia vyvinie všetko úsilie na zatknutie organizátorov útoku. Šéfka Fondu Christine Lagardeová incident odsúdila ako akt násilia.
Grécky minister pre civilnú ochranu Nikos Toskas uviedol, že listová bomba bola odoslaná z Grécka.
Na liste bol ako odosielateľ uvedený hovorca opozičnej konzervatívnej strany Nová demokracia (ND) Vassilis Kikilias. Okrem toho sa po výbuchu našli na mieste činu útržky gréckych známok.
Podľa Toskasa však list s najväčšou pravdepodobnosťou do sídla MMF odoslalo bližšie nešpecifikované ultraľavicové zoskupenie.
Bomba na ministerstve
Incident sa stal iba šesť týždňov pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku a nasleduje deň po tom, čo bol tiež na nemeckom ministerstve financií nájdený poštový balíček obsahujúci výbušnú zmes.
K odoslaniu tejto zásielky adresovanej priamo nemeckému ministrovi financií Wolfgangovi Schäublemu sa prihlásila grécka ľavicová extrémistická organizácia Sprisahanie buniek ohňa (SPF).
"Preberáme zodpovednosť za odoslanie atrapy balíka ministrovi financií Nemecka," uviedli radikáli vo vyhlásení zverejnenom na internete. Vyjadrili zároveň solidaritu členom svojej organizácie odsúdeným v Grécku, ako aj členom iných, podobne zameraných zoskupení v zahraničí.
SPF sa na rozosielanie dopisových bômb zamerala aj niekoľkokrát v minulosti a adresovala je najmä veľvyslanectvom a európskym štátnikom.
Rakúske ministerstvo financií odporučilo vo štvrtok vládnym i parlamentným orgánom opatrnosť pri narábaní s poštovými zásielkami zo zahraničia.
Hovorca rezortu Karl-Heinz Grundböck zdôraznil, že ide o rutinné opatrenie po balíkovej bombe v Berlíne. Indície o konkrétnom ohrození rakúskych inštitúcií vo Viedni však podľa neho nie sú známe.