BRUSEL/AMSTERDAM. Doterajší holandský premiér Mark Rutte stojí na prahu svojho tretieho mandátu po tom, ako ním vedená Strana za slobodu a demokraciu (VVD) získala v stredajších voľbách najviac hlasov.
Zostaviť novú vládnu koalíciu však nebude ľahké, upozornil vo štvrtok spravodajský server DutchNews.nl.

Zostavovanie vlády
Rutteho stredopravicoví liberáli získali v parlamentných voľbách v 150-člennej dolnej komore parlamentu 33 kresiel, najviac zo všetkých politických subjektov - je to však o osem mandátov menej než VVD dostala v predošlých voľbách.
Premiér chce dodržať svoj sľub, že nepôjde do vlády so Stranou za slobodu (PVV) populistu Geerta Wildersa, ktorá získala 20 kresiel a pozíciu druhej najsilnejšej strany v krajine.
Konzultácie o budúcej koalícii povedie súčasná ministerka zdravotníctva a športu Edith Schippersová.
Schippersová je členkou liberálnej VVD Marka Rutteho. Poverenie dostala od predsedníčky dolnej komory parlamentu Khadije Aribovej, ktorá ju vyzvala, aby jej predložila správu o konzultáciách s ostatnými politickými stranami najneskôr do budúcej stredy, aby o nej mohol 23. marca rokovať parlament už v novom zložení.
Loading
...
Neistý štvrtý hráč
Po predstavení správy o politických konzultáciách novému parlamentu môže odštartovať samotný proces vytvárania budúcej koaličnej vlády.
Na jej čelo by sa mal už do tretice postaviť Mark Rutte, ktorý podľa holandských médií s najväčšou pravdepodobnosťou do vlády pozve kresťanských demokratov a liberálnu stranu D66. Spolu s nimi by mal 71 mandátov, väčšinový kabinet si však bude vyžadovať prizvanie ešte jednej alebo dvoch menších strán.
Neistota pretrváva okolo "štvrtého hráča" budúcej koalície, keď Kresťanská únia (CU) by názorovo ladila s kresťanskými demokratmi, ale má len päť mandátov a podpora 76 poslancov v 150-člennom v parlamente je považovaná za príliš krehkú.
Do úvahy preto prichádza Zelená ľavica so 14 mandátmi, ale jej požiadavky nemusia byť prijateľné pre trojicu silnejších strán.

Labouristi stroskotali
V hre je ešte terajší koaličný partner liberálov - Strana práce (PvdA). Labouristi však po "katastrofálnom" volebnom výsledku, keď namiesto 38 poslancov budú mať v parlamente len deväť, stoja pred otázkou o svojej budúcnosti.
Web DutchNews.nl informoval, že viacero vysokopostavených členov PvdA navrhlo rozpustenie strany. Jej predseda Hans Spekman zatiaľ nemieni odstúpiť, v sobotu však bude čeliť hlasovaniu o vyslovení dôvery a o udržaní sa vo funkcii.
Oficiálne výsledky volieb budú zverejnené na budúci utorok, kedy bude zrejmé aj to, ktorí poslanci sa vďaka preferenčným hlasom dostali do parlamentu na úkor svojich kolegov.
Ministri súčasnej vlády zostanú vo funkciách do vytvorenia novej vládnucej koalície, nebudú však prijímať žiadne závažné rozhodnutia.