WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok predloží Kongresu návrh masívnych rozpočtových škrtov, ktoré sa dotknú prakticky každého federálneho úradu.
Výnimkou budú podľa agentúry Bloomberg len výdavky na armádu, bezpečnosť a dopravu. Najväčšie škrty čakajú agentúru pre ochranu životného prostredia a ministerstvo zahraničia, s čím šéf diplomacie Rex Tillerson súhlasí.

Obrana na prvom mieste
Na obranu chce Trump podľa Reuters v nadchádzajúcom fiškálnom roku pridať 54 miliárd dolárov, čo je o desať percent viac, než má armáda k dispozícii teraz. Podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) je isté, že Trumpov návrh narazí v Kongrese na ostrý odpor.
Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) má podľa návrhu počítať so škrtmi vo výške 31 percent a ako napísal denník The New York Times, ocitne sa na svojom najnižšom rozpočtu za minulých 40 rokov.
Bude to znamenať drastické zníženie financovania výskumu o klimatických zmenách, zatvorenie programov na ochranu životného prostredia vrátane tých, ktoré predtým podporovali ako demokrati, tak republikáni.
"Rozpočet, ktorý stavia Ameriku na prvé miesto, robí z bezpečnosti našich obyvateľov prioritu číslo jeden, pretože bez bezpečnosti nemôže byť žiadna prosperita," uviedol Trump v sprievodnej správe rozpočtového plánu s názvom Amerika na prvom mieste: Rozpočtový plán na to, ako urobiť Ameriku opäť skvelú.
Zákonodarcovia z oboch táborov dali podľa WSJ najavo, že nemajú v úmysle Trumpove hlboké škrty podporiť. Pre niektoré agentúry by rozpočet znamenal prepustenie federálnych pracovníkov, EPA by musela zrušiť až 3200 pracovných miest.
Loading
...

Rozpočtový plán
Deväťpercentné zvýšenie výdavkov na obranu, ktoré je podľa Reuters najväčšou od čias prezidenta Ronalda Reagana, sľubuje peniaze na prípravu jednotiek na boj proti teroristickému hnutiu Islamský štát alebo na obstaranie nových lodí, lietadiel a zbraní.
Zo sedempercentného navýšenia sa môže tešiť aj ministerstvo vnútornej bezpečnosti, ktoré ho má uspôsobiť k deportácii prisťahovalcov bez dokladov. Viac peňazí - o šesť percent navyše - chce Trump poskytnúť aj vojenským veteránom.
Peniaze chce Trump aj pre vybudovanie múru na hraniciach s Mexikom. Bariérou chce zastaviť nelegálnu migráciu do USA a pašovanie drog. Ešte pre tohtoročný fiškálny rok na stenu prezident žiada 1,5 miliardy dolárov a pre nadchádzajúce rozpočet 2,6 miliardy dolárov.
Ministerstvo zahraničia sa bude musieť vyrovnať s rozpočtom nižším o 29 percent. Tillerson k tomu v Tokiu povedal, že skoršie úroveň výdavkov úradu bola neudržateľná.
Dodal, že ochotne prijíma výzvu, ktorú pre jeho úrad Trumpov rozpočet predstavuje. Škrty sa u tohto ministerstva budú týkať predovšetkým programov na medzinárodnú a rozvojovú pomoc.
Ďalšie škrty sú plánované v oblastiach energetiky (šesť percent), vzdelanie (14 percent) alebo bývanie (12 percent). O zhruba jedno percento menej ako teraz má dostať tiež Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Škrty sa týkajú aj ministerstva vnútra, ktoré prichádza o 12 percent, čiže o 1,5 miliardy dolárov. V USA pod ministerstvo vnútra nespadajú bezpečnostné zložky a škrty sa dotknú správy národných parkov i historických pamiatok.
Hoci so štvorpercentným škrtmi sa počíta aj pre ministerstvo spravodlivosti, Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) dostane o 249 miliónov dolárov viac na boj proti terorizmu a kybernetickej kriminalite.
Administratíva pre vyhosťovanie imigrantov dostane o 80 miliónov dolárov viac, no o takmer miliardu dolárov nižšie budú výdavky na výstavbu väzníc.
Loading
...

Zdravotníctvo by utrpelo tiež
Jeden z najväčších rezortov - ministerstvo zdravotníctva - príde o 18 percent rozpočtu. Pričom podrobný výpis škrtov zanedbáva osud programov Medicare a Medicaid, určených občanom s nízkymi príjmami a starším osobám.
Viac ako tretina škrtov ministerstva sa týka Národného ústavu zdravia (NIH), čo je hlavný motor biomedicínskeho výskumu, ktorý mal doteraz vždy celoplošnú politickú podporu.
Podľa návrhu má prísť o šesť miliárd dolárov, čo je zhruba pätina rozpočtu ústavu. S žiadnymi peniazmi sa nepočíta pre Národnej nadácii pre umenie (NEA), napísal denník The New York Times. O zrušení NEA sa špekuluje od januára, kedy Trump zložil prezidentskú prísahu.
O 230 miliónov dolárov príde ústav pre služby múzeí a knižníc a o 455 miliónov potom spoločnosť CPB, ktorá podporuje vysielanie verejnoprávnych televízií a rádií, najmä známych staníc PBS a NPR.