AMSTERDAM, BRATISLAVA. Prieskumy v Holandsku týždne pred voľbami hovorili o tesnom súboji protiislamskej Strany slobody (PVV) a vládnych liberálov (VVD).
Holandské voľby však napokon dopadli inak a radikáli nepokračujú v populistickom víťaznom trende – po spočítaní väčšiny hlasov získali len o päť miest v parlamente viac a strana premiéra Marka Rutteho si udržala vedenie (aj keď so stratou ôsmich miest). Pozrite si päť dôvodov, ktoré mohli najviac ovplyvniť voľby v Holandsku.

1. Erdogan, fašisti a premiér
Len pár dní pred voľbami sa v uliciach Rotterdamu strhli potýčky medzi políciou a tureckou menšinou. Dôvodom bolo najmä rozhodnutie holandského premiéra Marka Rutteho (VVD), ktorý zabránil dvojici tureckých ministrov v agitovaní pred tureckým referendom o posilnení postavenia prezidenta Erdogana.
Po tom, čo Erdogan prirovnal Holanďanov k nacistom, Rutte reagoval, že sa správa príliš hystericky. Kým zo začiatku sa predpokladalo, že turecké protesty nahrajú Wildersovej strane, skutočným víťazom bol premiér Rutte.
„Rutte získal hlasy, pretože reagoval tvrdo a bránil Holandsko v medzinárodnom konflikte,“ hovorí pre agentúru Bloomberg politologička Sarah de Langeová z Amsterdamskej univerzity. Nárast hlasov naznačili aj posledné predvolebné prieskumy. V povolebných anketách 34 percent opýtaných odpovedalo, že reakcia na krízu s Tureckom hrala v ich voľbe VVD rolu.
V televízii NRC Rutte v pondelok povedal, že nečakal na to, aby zahral rolu silného lídra. „Stojí ma to hodiny a hodiny z času kampane. Ale je to moja práca, byť premiérom je prvoradé,“ reagoval. Navyše Rutte v posledných týždňoch tiež pritvrdil svoju rétoriku proti imigrantom.
Konflikt s Tureckom pomohol aj Wildersovi – podľa Langeovej mohol poukázať na neintegrovanú tureckú menšinu. Vo výsledku sa však hlasy neprejavili.
2.Trumpov efekt aj paranoja
Napriek tomu, ako protiislamský politik Geert Wilders aktívne vystupoval na sociálnych sieťach, medzi ľuďmi či na obrazovkách sa objavil počas kampane len výnimočne.
Odkedy sa mu za jeho kontroverzné názory vyhrážali a od čias vraždy jeho ideového predchodcu Pima Fortuyna, sa Wilders verejných zhromaždení stráni, všade ho sprevádza ochranka a odmietol dokonca aj účasť v niektorých predvolebných debatách. Toto všetko mohlo mať vplyv na jeho mierne klesajúce preferencie v posledných týždňoch pred voľbami.