ANKARA, BRUSEL. Turecko prerušilo spoluprácu s ostatnými členskými štátmi NATO a krajinami vo vojenskom partnerstve s alianciou, zrejme v rámci stupňujúceho sa diplomatického sporu s Holandskom a Nemeckom.
Podľa úradných a neoficiálnych zdrojov v aliancii, ktoré cituje agentúra Reuters, Ankara zablokovala niektoré akcie plánované na tento rok, vrátane vojenského cvičenia, politických akcií i plnenia civilných projektov.
Zatiaľ čo priamo v rámci aliancie môže jednotlivý členský štát nespolupracovať v zásade iba vlastnou neúčasťou na tom či onom projekte, blokovať môže rozhodovanie o projektoch s partnerskými, ale nečlenskými krajinami.
Narušené vzťahy
Turecko tak skomplikovalo spoluprácu s Rakúskom, ktoré je voči Ankare v posledných mesiacoch veľmi kritické a dopady môžu jeho kroky mať i na spoluprácu so Švédskom a Gruzínskom.
Rakúske ministerstvo obrany už oznámilo, že v ohrození je napríklad plán spoločnej misie v Kosove v rámci spoločných výcvikových programov. Naopak rozbehnuté projekty by už zasiahnuté byť nemali.
Rakúsko v minulom roku kvôli migračnej krízy odporučilo prerušiť v zásade viaznuce prístupové rozhovory Európskej únie s Tureckom.
V posledných dňoch zakázalo na svojom území agitáciu tureckých vládnych činiteľov v prospech ústavných zmien posilňujúcich právomoci tureckého prezidenta, o ktorých sa rozhodne v aprílovom referende.
„Dúfame, že možno niektoré (plány) sa uskutočnia v neskoršom termíne,“ povedal jeden z činiteľov NATO. „Problém je politický. Dúfam, že sa situácia upokojí po referende,“ dodal.

Blokáda ovplyvní misie NATO
Turecká blokáda má vplyv na fakticky všetky zahraničné misie NATO, ktorých sa zúčastňujú niektoré, či väčšia z 22 partnerských štátov aliancie, a to nielen v Kosove, ale aj v Afganistane.
Diplomat jednej z partnerských krajín upozornil, že čím dlhšie potrvá súčasné napätie medzi Tureckom a Európou, tým nastane viac škôd, ako budú viaznuť alebo budú rušené rôzne akcie.
„Utrpí interoperabilita spojencov v NATO a partnerských krajín,“ povedal.
Prakticky na bod mrazu klesli v súčasnosti vzťahy Turecka nielen s Rakúskom, ale hlavne s Nemeckom a Holandskom, kde rovnako úrady všemožne bránia politickej aktivite tureckých vládnych činiteľov.
Tí sa snažia ovplyvniť vo svoj prospech silnú tureckú menšiu, ktorá v daných štátoch žije a môže sa zúčastniť referenda.
Loading
...