AMSTERDAM, ANKARA. Holandský premiér Mark Rutte v utorok povedal, že turecké politické sankcie voči holandskej vláde v dôsledku diplomatického sporu medzi oboma krajinami "nie sú veľmi zlé".
Zdôraznil však ich nepatričnosť s tým, že holandská strana má viac dôvodov na pobúrenie.
Pozastavili diplomatickú komunikáciu
Opatrenia Turecka zahŕňajú pozastavenie všetkej diplomatickej komunikácie, nie však ekonomické sankcie.
Ankara ich avizovala v pondelok po tom, ako dvom tureckým ministrom cez víkend zabránili vystúpiť bez povolenia na území Holandska v rámci kampane pred referendom o kontroverzných zmenách v tureckej ústave.
"Na druhej strane sa mi naďalej zdá zvláštne, že v Turecku hovoria o sankciách, keď vidíte, že my máme dôvody byť veľmi nahnevaní tým, čo sa stalo cez víkend," povedal Rutte v holandskom rozhlase.

Treba zachovať chladnú hlavu
Predseda holandskej vlády súčasne vyzval na pokoj. "Musíme zachovať chladnú hlavu," podčiarkol.
Zopakoval však tiež požiadavku, aby sa tureckí predstavitelia ospravedlnili za to, že Holanďanov označili za "fašistov a nacistov".
Turecká vláda medzitým ostro kritizovala Európsku úniu za to, že sa postavila na stranu Holandska, a označila výzvu Bruselu na umiernenosť za "krátkozrakú" a "bezvýznamnú" pre Turecko.
Podľa utorkového vyhlásenia tureckého ministerstva zahraničných vecí postoj EÚ "podnecuje extrémizmus, akým sú xenofóbia a protiturecké nálady", pretože apel na miernejšie vyjadrenia adresuje len Turecku, a nie štátom, ktoré sú za eskaláciu skutočne zodpovedné.
Turecký rezort diplomacie tvrdí, že holandská vláda "jasne porušila ľudské práva a európske hodnoty", pričom "naši partneri v EÚ aplikujú demokratické hodnoty, základné práva a slobody len selektívne".

Turci sa chcú obrátiť na súd
Turecko sa chce kvôli svojmu politickému sporu s Holandskom obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).
Šéf holandskej diplomacie Bert Koenders upozornil, že v prípade tohto súdneho sporu jeho krajina nemôže prehrať, a premiér Mark Rutte poukázal, že turecká strana si nemôže dovoliť ekonomické sankcie voči Holandsku.
Holandský minister zahraničných vecí Bert Koenders sa podľa NU.nl neobáva možného sporu na pôde štrasburskej súdnej inštancie a verí, že jeho krajina tento spor vyhrá.
Upozornil, že Turecko ako člen Rady Európy má právo na podanie žaloby, a dodal, že Turecko patrí ku krajinám, voči ktorým ESĽP vedie najviac súdnych konaní.
Ani holandský premiér Mark Rutte sa neobáva súdneho sporu na ESĽP, uviedla televízna stanica RTL Netherlands.