ROTTERDAM. Holandský premiér Mark Rutte vyzval v pondelok svojich krajanov, aby zastavili dominový efekt populizmu tým, že v stredajších parlamentných voľbách nebudú hlasovať za stranu Geerta Wildersa.
"Spomeňme si na brexit. Všetci sme si mysleli, že sa to nikdy nemôže stať. Spomeňme si na americké voľby," povedal v pondelok Rutte novinárom v meste Rotterdam.
"Neurobme teda opäť rovnakú chybu. Tieto voľby sú rozhodujúce. Zastavme dominový efekt už tento týždeň, v túto stredu. Dominový efekt zlého druhu populizmu, ktorý v tomto svete víťazí," dodal.
Loading
...
Pred debatou s Wildersom
Rutte sa takto vyjadril pred naživo vysielanou debatou, v ktorej sa večer - a síce dva dni pred parlamentnými voľbami - stretol s Wildersom.
Ten sa až doteraz z rôznych dôvodov - od obáv o svoju bezpečnosť až po nezhody s televíznymi producentmi - nezúčastnil ani na jednej z predvolebných televíznych debát.
V pondelok večer však mohli holandskí voliči sledovať vôbec prvý priamy duel dvoch predpokladaných hlavných aktérov súboja o premiérsky post.

(Ne)bezpečný nexit
Obaja si pri diskusii o budúcnosti krajiny nič nedarovali. Wilders zdôraznil, že v prípade volebného víťazstva bude usilovať o vystúpenie krajiny z Európskej únie (nexit) a dodal, že v takom prípade budú Holanďania opäť pánmi vo svojom dome.
Rutte to odmietol ako veľké nebezpečenstvo, ako nezodpovednosť, ktorá by krajinu dostala do chaotických pomerov.
Premiér upozornil, že by to stálo najmenej 1,5 milióna pracovných príležitostí a nezabudol pripomenúť ani dôsledky, ktorým bude kvôli podobnému rozhodnutiu čeliť Veľká Británia.
Nikto nemá viac ako dvadsať percent
Vo voľbách kandiduje 28 politických strán a žiadna z nich nemá viac ako 20-percentnú podporu. Zdá sa preto fakticky isté, že nová vláda bude mať koaličnú podobu.
Prieskumy verejnej mienky predpovedajú pre Rutteho stredopravú Ľudovú stranu za slobodu a demokraciu (VVD) zisk okolo 16 percent hlasov, pre Wildersovu Stranu za slobodu (PVV) asi 13 percentnú podporu voličov.
V závere terajšej predvolebnej kampane zrejme zohrá veľkú úlohu súčasná diplomatická roztržka s Tureckom, ktorú vyvolala európska kampaň tureckých politikov na podporu nadchádzajúceho ústavného referenda.