WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa americký prezident Donald Trump vo februári dozvedel, že Severná Kórea testovala nové strely, sedel práve s japonským premiérom Šinzom Abem na terase floridského klubu Mar-a-Lago.
Pred objektívmi zvedavých ľudí diskutovali o téme, ktorá by sa za bežných okolností mala preberať v uzavretých priestoroch a v prísne vybranom kruhu ľudí. „Počas prezidentovej večere s premiérom Abem sa nepreberali žiadne tajné informácie ani utajované dokumenty,“ reagoval riaditeľ Bieleho domu pre právne záležitosti Marc Short na žiadosť o vysvetlenie.
Loading
...
V uzavretom priestore
Aj bývalí prezidenti mali miesta, kam odchádzali z Washingtonu, aby si trochu oddýchli Goerge W. Bush napríklad chodil na svoj ranč v Texase, exprezidenti bežne chodili do Camp Davidu.
Vždy však išlo o uzavreté priestory, kam sa dostali len ľudia, ktorých si prezident pozval. Trump je však aj v tomto iný, čo výrazne komplikuje prácu tajných služieb.
“Takýmto verejným vystupovaním zjednodušujete prácu zahraničným spravodajským službám, pretože im oznamujete, čo budete robiť každý víkend. Ak by som vedel, že šanca, že tam bude prezident, je čo i len päťdesiatpercentná, pokúšal by som sa tam dostať.“
„
Trump totiž chodieva do svojho luxusného klubu Mar-a-Lago v meste Palm Beach na Floride, ktorý kúpil ešte v 80. rokoch. Tam má okrem neho prístup ďalších takmer 500 štedro platiacich členov, ktorí sa tak môžu voľne pohybovať veľmi blízko prezidenta. Napríklad si ho fotiť pri rozhovore na terase klubu.
Nemusí ísť len o nevinný záujem. „Prezident je najväčším a najbohatším spravodajským zdrojom na svete, neexistuje prakticky žiadna hranica toho, koľko sú cudzie tajné služby a naši nepriatelia ochotní zaplatiť za informácie o ňom,“ hovorí pre web Politico David Kris, bývalý hlavný prokurátor pre národnú bezpečnosť.
Každý návštevník Bieleho domu prejde prísnou kontrolou, agenti zaznamenajú jeho meno, dátum a miesto narodenia, číslo sociálneho poistenia, odkiaľ pochádza. O každom človeku, ktorý sa dostane blízko k prezidentovi, tak ostávajú presné záznamy.
Nie však v Mar-a-Lago. Tam sa musí preukázať len dokladom s fotografiou a prejde kontrolou, či nemá pri sebe zbrane. Presné záznamy o návštevníkoch neostávajú.

Atmosféra a klebety
V klube sa takisto konajú podujatia pre platiacich hostí, a to aj počas dní, keď je v klube prezident. „Niekto teda ľahko môže poslať zdroj, aby informoval o atmosfére či o klebetách,“ hovorí Michael Hayden, bývalý šéf CIA.
Agenti nemusia ísť ani priamo do klubu. Na verejnosť sa už dostali mená členov klubu, takže môže vydierať priamo ich, aby získali informácie. Prípadne osloviť manažérov klubu, ktorých mená takisto nie sú tajné.
Tí majú od Tajnej služby, ktorá sa stará o bezpečnosť prezidenta, povolenie dostať sa do blízkosti prezidenta. Sú tak ideálnym spôsobom, ako v priestoroch klubu, aj v prezidentových osobných priestoroch umiestniť napríklad odpočúvacie zariadenia.
Mar-a-Lago naozaj po Trumpovej inaugurácii hlási zvýšený záujem. Charitatívne podujatia v klube si pochvaľujú väčší záujem ľudí, ktorí dúfajú, že zazrú prezidenta alebo aspoň jeho poradcov.
Čo bude Trump robiť
Pre tajné služby sú cenné aj prozaické informácie. Kedy prezident vstáva, chodí do posilovne, alebo raňajkuje. Ktorí čašníci sú jeho najobľúbenejší, kto upratuje jeho osobný apartmán. Jeho bežný denný program, ktorý sa pravidelne opakuje a dá sa podľa neho dopredu naplánovať sledovaciu akciu.
„Takýmto verejným vystupovaním zjednodušujete prácu zahraničným spravodajským službám pretože im oznamujete, čo budete robiť každý víkend,“ cituje Politico bývalého agenta Tajnej služby. „Ak by som vedel, že šanca, že tam bude prezident, je čo i len päťdesiatpercentná, pokúšal by som sa tam dostať.“