AMSTERDAM, BRATISLAVA. Chcete odchod z EÚ, viac práv pre zvieratá, viac prídavkov pre dôchodcov alebo by ste radšej rovno volili stranu, ktorá nič nerobí? Kým kedysi voliči v Holandsku hlasovali najmä za tri hlavné politické strany, v stredu si môžu vybrať až z 28 zoskupení, ktoré podobné témy vo svojich programoch propagujú.
Do parlamentu sa pritom môže dostať až štrnásť z nich – a víťazom môže podľa prieskumov byť aj Strany slobody (PVV) protiislamského politika Geerta Wildersa.
Čoraz viac roztrieštená politická scéna a strany s naozaj rôznorodou agendou pritom môžu ukazovať trend aj v ďalších európskych voľbách. Čo môžu výsledky volieb znamenať pre Holandsko aj Európu?
Príliš veľa strán
V minuloročných voľbách na Slovensku kandidovalo do parlamentu 23 politických strán, osem z nich sa dostalo do parlamentu.

V Holandsku sú však tieto počty ešte vyššie – hranica na vstup do parlamentu je totiž výrazne nižšia a právo na poslanca má každá strana, ktorá presiahne 0,67 percenta hlasov. Parlament tak tvorí 150 poslancov z viacerých strán, a preto je nutné vytvárať koalície.
Šancu uspieť pritom majú rôzne strany, napríklad Strana pre zvieratá (PvdD) bojujúca za väčšie práva zvierat či strana bojujúca za zvýšenie dôchodkov s názvom 50+.
Hlasovať však môžu voliči aj za euroskeptické strany, Pirátsku stranu (ktorá chcela splatiť kauciu v bitcoinoch) alebo stranu Niet Stemmers, ktorej volebným mottom je heslo: v parlamente nikdy hlasovať nebudeme. Táto strana chce osloviť nevoličov, ktorí podľa nej nie sú v parlamente zastúpení a sľubuje, že jej miesta zostanú prázdne.
Veľký počet strán v parlamente tak môže spôsobiť, že možné víťazstvo Geerta Wildersa nebude také kľúčové, ako sa obávajú mnohí v európskych štátoch. Vládu totiž zrejme nezostaví, nikto s ním nechce spolupracovať.
Loading
...
Wilders a nexit
Práve o Wildersovi sa najmä v zahraničných médiách veľa hovorí. Jeho Strana slobody (PVV) získala v posledných prieskumoch 22 percent hlasov a len o dve percentá zaostáva za Ľudovou stranou pre slobodu a demokraciu (VVD), v starších prieskumoch viackrát viedla.
“Každý úspech pravicového populistu môže znamenať posilnenie pre ďalších pravicových populistov v európskych voľbách.
„
Jeho víťazstvo môže pocítiť aj Európa. „Každý úspech pravicového populistu môže znamenať posilnenie pre ďalších pravicových populistov v európskych voľbách,“ hovorí pre SME profesor európskej politiky Lars Rensmann z holandskej univerzity v Groningene. Naráža najmä na blížiace sa francúzske prezidentské voľby, v ktorých môže vyhrať pravičiarka Marine Le Penová.