SME

Škóti budú zas hlasovať o nezávislosti. Z Británie ich vyháňa brexit

Hlasovanie by sa malo konať koncom roka 2018, oznámila škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Nicola SturgeonováNicola Sturgeonová (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Bude to jediná šanca vašej generácie, preto si na tom dajte osobitne záležať, varovali Škótov pred referendom o nezávislosti v roku 2014. Viac ako 55 percent voličov vtedy rozhodlo, že chcú zostať súčasťou Veľkej Británie.

Napriek vtedajším varovaniam sa zdá, že už o pár rokov by Škóti mohli ísť k urnám znovu. Majú povedať, či chcú ostať v Británii aj vtedy, ak tá už nebude súčasťou Európskej únie. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila, že škótsky parlament už budúci týždeň požiada ten britský, aby referendum vyvolal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Termín nového referenda jasný nie je, no podľa Sturgeonovej by sa malo konať až po tom, keď budú jasné podmienky britského odchodu z Európskej únie. Zároveň ešte pred oficiálnym vystúpením krajiny.

Veľká Británia by mala v najbližších dňoch využiť článok 50 Lisabonskej zmluvy a oficiálne tým začať rokovania, ktoré by podľa zmluvy mali trvať maximálne dva roky. Keďže britská vláda chce rokovania ukončiť do konca budúceho roka, referendum by mohlo byť medzi jeseňou 2018 a jarou 2019.

V jasnejšej situácii

"Je dôležité, aby Škóti rozhodovali o svojej budúcnosti v situácii, keď budú možnosti jasnejšie, ako sú teraz, no zároveň skôr, ako bude príliš neskoro," povedala podľa BBC Sturgeonová vo svojom pondelňajšom prejave z oficiálneho sídla v Edinburghu.

SkryťVypnúť reklamu

Referendum musí odobriť britský parlament. Bez jeho odobrenia by hlasovanie bolo nelegálne. "Britský parlament teoreticky môže referendu povedať nie, ale politicky by bolo preň veľmi ťažké automaticky ho odmietnuť," píše v analýze reportér BBC Scotland Philip Sim.

Otázkou preto podľa neho v skutočnosti nebude to, či sa referendum konať bude, ale kedy. Britská vláda podľa neho bude požadovať, aby sa odohralo až po vystúpení krajiny z Únie, aby sa krajina mohla plne sústrediť na rokovania a procesy súvisiace s odchodom. "Pred tým, ako sa spustí nová kampaň, bude sa musieť dohodnúť ešte mnoho vecí," zakončil analýzu Sim.

V roku 2014 za odchod Škótov hlasovalo takmer 45 percent voličov. Aj prieskumy v posledných mesiacoch naznačovali, že Škóti chcú radšej zotrvať v Británii, no na prelome februára a marca, keď už bolo jasné, že Briti sa budú pokúšať o tvrdý brexit, agentúra Ipsos Mori prvýkrát namerala väčšiu podporu pre nezávislosť - 47 oproti 46 percentám za zotrvanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vnášanie chaosu

Britská premiérka Theresa Mayová však cez hovorcu odkázala, že "dôkazy jasne ukazujú, že väčšina Škótov si druhé referendum nepraje".

"Len pred dvoma rokmi ľudia v Škótsku jednoznačne povedali, že chcú ostať súčasťou Veľkej Británie, a to v referende, ktoré škótska vláda označovala za jedinú šancu pre túto generáciu," uviedol hovorca. "Ďalšie referendum by rozdeľovalo spoločnosť a v tom najhoršom možnom čase by spôsobilo veľkú ekonomickú neistotu."

Sturgeonová odmieta, že by vyvolaním referenda vnášala do Británie ďalšiu neistotu. "Neistotu vytvoril už brexit," odpovedala na novinársku otázku po svojom prejave.

Proti referendu je aj šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn, jeho škótski straníci budú podľa neho v škótskom parlamente hlasovať proti nemu, no "ak si škótsky parlament referendum odhlasuje, labouristi ho nebudú vo Westminstri blokovať", povedal pre Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

Proti budú v škótskom parlamente hlasovať i konzervatívci, no Sturgeonovej Škótska národná strana má spolu s tamojšími Zelenými, ktorí tiež podporujú nezávislosť, väčšinu a premiérkin návrh na referendum by tak mal prejsť.

Prečítajte si tiež: Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci Čítajte 

Osobitné podmienky pre Škótsko

Sturgeonová o zopakovaní referenda z roku 2014 hovorila už od júna 2016. Británia si vtedy odhlasovala odchod z Európskej únie.

V Škótsku však väčšina ľudí brexit odmietla a aj v roku 2014 bolo práve členstvo v Únii jedným z argumentov, prečo hlasovať za zotrvanie v Británii. Škóti sú viac proeurópski a v mnohom aj ľavicovejší ako zvyšok Británie. Sturgeonová preto zdôrazňuje, že nové referendum je oprávnené, lebo od roku 2014 sa situácia výrazne zmenila.

Otázkou však je, či by Škótsko po vyhlásení nezávislosti ostalo súčasťou Európskej únie. Brusel túto otázku riešil už pred prvým referendom a vtedajší šéf Európskej komisie Juan Manuel Barroso povedal, že ak časť členského štátu vyhlási nezávislosť, nebude hneď členom, ale bude musieť prejsť riadnym vstupným procesom.

SkryťVypnúť reklamu

"Európska komisia nebude komentovať témy, ktoré sa týkajú právneho a ústavného systému členských štátov," povedal po Sturgeonovej prejave hovorca komisie Margaritis Schinas. "Či však platí Barrosova doktrína? Samozrejme, tá by v tom prípade platila."

Aj preto sa Sturgeonová snaží škótske obavy z odchodu riešiť prioritne v rámci Británie. Od polovice roka 2016 žiadala vládu v Londýne, aby vybavila v Bruseli osobitné podmienky pre Škótsko, nech si zachová prístup na spoločný európsky trh. Škótska vláda zverejnila aj návrhy právneho riešenia situácie, podľa ktorých by severná časť Británie ostala súčasťou spoločného trhu aj po brexite.

Len pred dvoma rokmi ľudia v Škótsku jednoznačne povedali, že chcú ostať súčasťou Veľkej Británie, a to v referende, ktoré škótska vláda označovala za jedinú šancu pre túto generáciu.

hovorca britskej premiérky

Tvrdý brexit alebo nezávislosť

Mayová namiesto toho osobitné podmienky pre Škótsko odmieta a otvorene hovorí, že Briti na prístupe k spoločnému trhu trvať nebudú. Kľúčová je pre ňu kontrola migrácie, no práve sloboda pohybu občanov členských štátov je jedným zo základných pilierov spoločného trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Škótsko je najmenej prijateľnou možnosťou práve tvrdý brexit. "Škóti musia dostať možnosť vybrať si medzi tvrdým brexitom a nezávislosťou," vyhlásila Sturgeonová.

Brexit

Británia a EÚ sa na prelomovom londýnskom summite dohodli na novom pakte.


TASR 2
Ilustračné foto

Bol to prvý súdny obchodný spor od odchodu z EÚ.


SITA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 813
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 487
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 518
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 445
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 414
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 403
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 268
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 006
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Strojca lúpeže Aomar Ait Khedache.

Do väzenia sa nevráti žiaden z nich.


TASR
Antonio Guterres.

Podľa Guterresa Palestínčania v súčasnosti zažívajú „najkrutejšiu fázu tohto krutého konfliktu“.


TASR
Ilustračné foto

V Abú Zabí zaznamenali rekordných 50,4 stupňa Celzia.


TASR
10.	Napoleon prekračuje Alpy počas svojho ťaženia do Talianska, slávny propagandistický obraz Jeacquesa-Loiusa Davida

Napoleon dal meč osobne vykuť v roku 1802.


TASR

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Vo svojom druhom zápase prehralo s Portugalskom.


a 1 ďalší
Alioune Sylla (Dunajská Streda) sa raduje po strelení gólu počas finále play off v Niké lige o Konferenčnú ligu.

Vo finále padlo dokopy päť gólov.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
SkryťZatvoriť reklamu