MOSKVA. Od masívneho obchodného centra na Červenom námestí je to asi sedemsto krokov k miestu na moste nad riekou Moskva, kde pred vyše 740 dňami počas prechádzky z jeho priateľkou zavraždili najprominentnejšieho ruského opozičného lídra.
V tieni červených tehál Kremľu tam dnes stojí neformálny pomník Borisovi Nemcovovi, bývalému vicepremiérovi a najhlasnejšiemu kritikovi Vladimira Putina. Aktivisti strážia pomník na smeny – ak tam nie sú, úrady kvety a Nemcovove portréty veľmi rýchlo spracú a ďalšia smena aktivistov musí pomník obnoviť.
Napriek tomu sa v blízkom obchodnom centre deje niečo nečakané – v miestnom luxusnom kine premietajú aj film, ktorý očami Borisa Nemcova ukazuje rast aj pád ruskej demokracie.
Tvorcov filmu ‚Muž, ktorý bol príliš slobodný‘ Mikhaila Fishmana a Veru Krichevskayu prekvapilo nielen to, že samotný film mohol vzniknúť, ale aj to, že ho dnes premietajú len pár metrov od Kremľu.
Omilostenie pred voľbami
Film je postavený na rozhovoroch s Nemcovom, jeho verejných vystúpeniach aj na monológoch s jeho spolupracovníkmi. Ukazuje premárnené šance a kalkulácie, ktoré viedli k nástupu vlády Vladimira Putina. Ruský líder, ktorý málokedy prijíma kritiku, tu nie je vykreslený v najlepšom svetle.
„Musím priznať, že keď som na filme pracoval, nevedel som si predstaviť, že sa bude premietať v kinách v Moskve či v iných mestách,“ hovorí Fishman. Film začali premietať 27. februára na druhé výročie Nemcovovej vraždy.
Fishman tvrdí, že možnosť premietať film môže byť akýmsi znakom odmäku Putinovej vlády pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. „Je to akýsi malý darček pre tých, ktorí sú už unavení z toho, že zostáva pri moci už takmer dve desaťročia,“ hovorí.