Blaubeuren leží v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Pramení tu rieka Blau, jeden z prítokov Dunaja, ktorá sa doň vlieva po 23 km v Ulme.

Jej výnimočný prameň Blautopf (Modrý hrniec) má po väčšinu roka modrú až tyrkysovobelasú farbu vody. To dalo meno nielen riečke, ale aj celému údoliu a mestu.
Na príčine zaujímavého prírodného úkazu nie je odraz belasej oblohy, ale vo vode rozpustené častice vápnika z krasového podložia, ktoré jej vďaka rozptylu svetla dávajú modrý odtieň.
S modrou farbou sa preto spájajú aj ďalšie geografické názvy - rozsiahly krasový systém Blauhöhle (Modrá jaskyňa), ktorý vodou zásobuje druhú najvýdatnejšiu vyvieračku v Nemecku Blautopf (Modrý hrniec).
Najvýdatnejšou nemeckou vyvieračkou je Aachtopf (Aachsky hrniec), prameň rieky Aach, prítok Bodamského jazera a rieky Rýn, ktorý "kradne" Dunaju vodu medzi Immendingenom a Möhringenom v Dunajskom ponore.
Výdatný zdroj vody Blautopf je hlboký 22 metrov, v zatiaľ neprístupnom podzemí však pokračuje ďalej. Celý podzemný systém jaskýň čaká na ďalšie objavovanie jaskyniarov.
Krasová oblasť, ktorá Blautopf zásobuje vodou, zaberá na povrchu plochu asi 160 štvorcových kilometrov.

Blaubeuren má dokonale zachované stredoveké centrum. Miestny benediktínsky kláštor patril až do obdobia reformácie medzi dôležité centrá vzdelanosti v Nemecku.
Kláštorný kostol spolu s výnimočne zdobeným oltárom patrí dodnes medzi najznámejšie umelecké pamiatky z obdobia gotiky v južnom Nemecku.
Okolie Blaubeurenu priťahovalo ľudí už od konca doby ľadovej. Svedči o tom množstvo bohatých archeologických nálezov v okolitých jaskyniach z konca doby ľadovej.
Patrí medzi ne jedna z najstarších figúrok ženskej postavy, Venuša z Hohle Fels, stará približne 42-tisíc rokov.
Výnimočným exponátom je aj najstarší známy hudobný nástroj na svete. Akéhosi predchodcu dnešnej flauty vyrobil hudobne nadaný pračlovek pred asi 35 tisíc rokmi z labutej kosti. V múzeu majú aj zbierku erotických pomôcok pravekých ľudí, medzi ktorými je aj nastarší známy dildo. Archeológovia ho našli v jaskyni Hohle Fels, podobne ako vyššie spomínanú Venušu .
Spolu s množstvom ďalších unikátnych nálezov z okolitých jaskýň ich možno obdivovať v modernom archeologickom múzeu, ktoré vzniklo prestavbou stredovekého mestského špitálu.

Za návštevu stojí aj stredoveké centrum mesta plné malebných zákutí s typickými poschodovými hrazdenými domami. V ich výzdobe sa odráža bývalé bohatstvo mesta.
Výnimkou nie sú ani domy na bývalej garbiarskej uličke, ktoré stoja priamo nad vodou.
Článok vznikol v spolupráci s germany travel.
