WASHINGTON. "CNN a MSNBC sa nedajú pozerať, samé konšpirácie a slepá nenávisť. Fox News sú skvelé!" Donald Trump na twitteri niekoľkokrát označil prorepublikánsku stanicu Fox News za svetlú výnimku medzi lživými médiami.
Mal na to dôvod. Kým noviny ako New York Times či Washington Post a väčšina veľkých spravodajských televízií neustále upozorňujú na pochybenia jeho vlády, na Fox News ho chvália.
"Začal výborne, plnením sľubov. Prezident začal konať teraz a zastaví strmý úpadok tejto krajiny," vyhlásil Sean Hannity, jedna z najznámejších tvárí televízie. Jeho entuziazmus ale nezdieľajú kolegovia Chris Wallace a Shepard Smith.
Erdoganov kôň Flynn
Smith vo svojej relácii hovoril o Michaelovi Flynnovi, bývalom Trumpovom poradcovi pre národnú bezpečnosť. Flynn musel odstúpiť po tom, ako viceprezidentovi Mikeovi Penceovi nepriznal kontakty s ruským veľvyslancom.
Najnovšie americkú verejnosť zaujala kauza jeho prepojenia na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Napísal článok o tom, aký skvelý je Erdogan a aký zlý je disident (Fethullah Gülen, pozn.), za ktorého sa Spojené štáty postavili. Dostal 500-tisíc dolárov, a to všetko počas volebnej kampane," komentoval rozhorčene Smith.
"Počuli sme veľa lží o tom, kto s kým počas kampane hovoril. Najmä klamstiev o kontaktoch s Rusmi. Priveľa lží, priveľa Ruska, priveľa zahmlievania," pokračuje.
Lobisti, ktorí vykonávajú aktivity ako Flynn, sa v USA musia zaregistrovať ako zahraniční agenti. To Trumpov volebný poradca urobil až minulý týždeň, štyri mesiace po skončení kampane. Moderátor Smith má tiež problém s tým, že Flynna ústami hovorcu Seana Spicera obhajuje Biely dom.
Prekročil dôležitú hranicu
Trump vo februári nazval správy o kontaktoch jeho ľudí s Moskvou falošnými. V tej istej vete ale dodal, že "úniky (informácií) sú pravdivé".
Pojem "falošné správy" alebo "fake news" vo verejnej diskusii často zaznieva od prezidentských volieb v novembri. Podľa niektorých novinárov ich výsledok výrazne ovplyvnili konšpiračné a vymyslené správy, diskreditujúce Hillary Clintonovú. Trump ich neraz citoval.

Americký prezident neskôr tento pojem obrátil proti štandardným médiám ako CNN či New York Times. Práve Trumpom deklarovaná vojna proti médiám hlavného prúdu je niečo, čo nevyhovuje ďalšiemu moderátorovi Fox News, Chrisovi Wallacovi.
"Keď Trump hovorí, že médiá sú nepriateľom ľudu, prekračuje dôležitú hranicu," povedal vo vysielaní. Spochybnil tiež Trumpovo použitie výrokov Thomasa Jeffersona, jedného z prvých amerických prezidentov. Pomáha si nimi pri kritike médií.
Wallace uviedol iný Jeffersonov výrok. "Ak by bolo na mne rozhodnutie, či chceme vládu bez novinárov, alebo novinárov bez vlády, neváhal by som ani chvíľu. Vybral by som si druhú možnosť."