Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Každých desať minút zomrie v Jemene jedno dieťa na chorobu, ktorej sa dá predchádzať. Pol milióna detí mladších ako päť rokov tiež trpí akútnou podvýživou.
Jemen je pritom iba jedna zo štyroch krajín s rozsiahlym hladomorom. Problémy v Južnom Sudáne, Nigérii a Somálsku sú tak vážne, že podľa OSN ide o najväčšiu humanitárnu krízu od konca druhej svetovej vojny, kedy organizácia vznikla.
"Viac ako 20 miliónov ľudí v štyroch krajinách čelí vyhladovaniu. Bez kolektívnej globálneho úsilia ľudia jednoducho zomrú od hladu a mnoho ďalších zomrie na následky chorôb," povedal v piatok námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Stephen O'Brien.
Bez finančnej podpory nebudú môcť deti chodiť do školy, budú zakrpatené podvýživou a komunity prídu o obživu, budúcnosť a nádej. O'Brien tvrdí, že do júla potrebujú humanitárnu pomoc vo výške 4,4 miliárd dolárov, aby zabránili katastrofe.

Jemen
Najhoršia situácia je v Jemene - najchudobnejšej krajine arabského sveta. Takmer 19 milionov ľudí - približne dve tretiny celej populácie - potrebuje humanitárnu pomoc. Hladuje z nich viac ako sedem miliónov, čo je o tri milióny viac ako v januári.
Príčinou je dvojročný konflikt medzi vládou podporovanou Saudskou Arábiou a šiitskými povstalcami podporovanými Iránom. "Všetky strany konfliktu bránia prístupu k humanitárnej pomoci. Ak sa ich správanie nezmení, budú zodpovední za hladomor a zbytočné úmrtia, ktoré budú nasledovať," cituje O'Briena denník Guardian.
Jemen podľa námestníka potrebuje v roku 2017 2,1 miliardy dolárov, no zatiaľ dosatli iba šesť percent. Nedostatok paliva a poškodené cesty tiež zabraňujú distribúcii zásob a pomoci.
Južný Sudán
Najmladšia krajina sveta má najväčší problém s nedostatok potravy. Približne 40 percent populácie potrebuje akútnu potravinovú a výživovú výpomoc. Takmer 300-tisíc deťom hrozí smrť, ak nedostanú pomoc včas.
V krajine už tri roky zúri občianska vojna, pričom obe strany konfliktu sú podozdrievané z útokov na humanitárne konvoje a sklady.
Somálsko
Pri poslednom hladomore v Somálsku zomrelo pred šiestimi rokmi takmer 260-tisíc ľudí. Dnes hrozí hladomor takmer trom miliónom - približne štvrtine celej populácie.
Časť problémov spôsobil klimatický fenomén El Niňo spôsobil v krajine akútny nedostatok vody. Keď vyschli zdroje pitnej vody, začal zomierať aj dobytok a milióny ľudí tak nemajú z čoho žiť.
Situácii nepomáhajú ani útoky islamských militantov aš-Šabáb, na druhej strane je v posledných rokoch menej útokov na zásobovacie lode zo strany somálskych pirátov.
Nigéria
OSN považuje situáciu na severovýchode Nigérie za najväčšiu krízu na kontinente. Sedemročné pôsobenie islamských extrémistov Boko Haram vyhnalo z domu viac ako 2,6 milióna ľudí a teroristi majú na svedomí viac ako 20-tisíc obetí.
Aj keď militanti postupne ustupujú, stále majú podľa webu BBC pod kontrolou viaceré oblasti, kam sa humanitárna pomoc nedostane. Viac ako sedem miliónov ľudí v Nigérii a okolí jazera Čad má vážny nedostatok potravy.