BRUSEL, WASHINGTON. V Bielom dome, v americkom Kongrese a tiež na ministerstve energetiky USA mal podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v priebehu tohto týždňa za úlohu prezentovať európske úspechy v oblasti energetickej tranzície a diverzifikácie a na poli boja s klimatickými zmenami.
Šefčovič v rozhovore pre TASR uviedol, že v rámci svojho turné v USA navštívil riadiace stredisko NASA v Houstone, zúčastnil sa na medzinárodnej energetickej konferencii CERAWeek 2017 a vo štvrtok a piatok mal sériu stretnutí vo Washingtone s predstaviteľmi novej administratívy USA.
Loading
...
Rozvoj transatlantických vzťahov
Podpredseda EK rokoval s ministrom pre energetiku a bývalým guvernérom Texasu Rickom Perrym, v Bielom dome sa stretol s hlavným ekonomickým poradcom prezidenta Donalda Trumpa, Garym Cohnom, a predsedom Výboru pre životné prostredie a verejné práce Johnom Barrassom.
Navštívil aj Americkú obchodnú komoru a stretol sa so zástupcami viacerých think-tankov a mimovládnych organizácií, ktoré sú aktívne v oblasti ochrany klímy.
"Hlavnou témou rokovaní bolo potvrdenie veľkej dôležitosti a záujmu na ďalšom rozvoji transatlantických vzťahov medzi EÚ a USA," upozornil Šefčovič.
Dodal, že americkí partneri majú veľký záujem na tom, aby pri spolupráci v oblasti energetiky bol väčší dôraz na inovácie, nové čistejšie technológie a kybernetickú bezpečnosť.

Boj Únie s klimatickými zmenami
Šefčovič v USA opísal úsilie EÚ v oblasti boja s klimatickými zmenami a predstavil legislatívny návrh Bruselu s názvom "Čistá energia pre všetkých Európanov".
"Navrhol som ministrovi Perrymu, aby sme v rámci budúceho zasadnutia Americko-európskej rady pre energetiku toto podujatie doplnili o diskusie o nových technológiách a kybernetickej bezpečnosti a pozvali naň aj popredných hráčov z oblasti biznisu," uviedol slovenský eurokomisár.
Šefčovič pripomenul, že nová americká vláda prejavila záujem o otázku energetickej bezpečnosti v Európe s dôrazom na diverzifikáciu zdrojov, ciest a dodávateľov a podporila plány na zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu a energetické reformy v tejto krajine.
Vo Washingtone, podobne ako aj na konferencii CERAWeek 2017 odznelo, že Američania majú záujem o vývoz skvapalneného plynu do Európy.
Tvorba pracovných miest
Okrem toho Šefčovič svojim americkým partnerom pripomenul, že európske firmy v USA vytvorili sedem miliónov pracovných miest a ďalších 2,6 milióna miest závisí od exportov do EÚ, pričom až 80 percent priamych zahraničných investícií v USA je európskeho pôvodu.
Na otázku TASR, či vo Washingtone dostal ubezpečenie o tom, že USA nestiahnu svoju podporu pre Parížsku dohodu o klíme, Šefčovič priznal, že nová administratíva o tejto záležitosti ešte stále diskutuje.
Američanov však zaujímali praktické skúsenosti EÚ s uplatňovaním klimatickej politiky a dôsledky zavádzania čistých technológií na podnikateľské prostredie.
"Vysvetlil som im, že dnes v Európe v oblasti týchto technológií pracuje okolo deväť miliónov ľudí. Do roku 2030 by to malo byť 18 miliónov ľudí," opísal situáciu Šefčovič.