BRUSEL. Myšlienka viacrýchlostnej Európy bola často používaným pojmom počas diskusií národných lídrov na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli.
Tejto otázke sa premiéri venovali aj v piatok počas neformálnych diskusií zameraných na prípravu Rímskeho summitu (25.3.), ktorý má ponúknuť odpoveď na to, akým smerom sa bude EÚ uberať v nasledovnom desaťročí.

Európa sa nebude deliť
"Viacrýchlostná Európa", "variabilná vnútorná geometria" či "koncentrické kruhy", aj takýmito názvami pomenovávajú európske médiá možnosť, že po odchode Spojeného kráľovstva z Únie budú niektoré krajiny EÚ ochotné napredovať rýchlejšie a vo viacerých oblastiach ako iné členské krajiny.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení summitu EÚ upozornil, že v súvislosti s touto koncepciou sa netreba obávať vzniku "nových železných opôn" naprieč Európou.
"Všimol som si, nie bez prekvapenia, že niektorí kolegovia toto vnímajú ako zavedenie nových deliacich čiar, ako nové železné opony medzi Východom a Západom. To nie je zámerom," zdôraznil Juncker pred novinármi.
Šéf exekutívy EÚ zároveň vyjadril nádej, že by rád videl ten deň, keď sa Briti opäť prihlásia k členstvu v EÚ.
"Dúfam, že príde deň, keď sa Briti opäť nalodia na európsku loď," povedal Juncker s odkazom na budúcnosť Európskej únie.

Únia potrebuje reformy i jednotu
Poľská premiérka Beata Szydlová po skončení summitu EÚ uviedla, že Poľsko nesúhlasí s myšlienkou viacrýchlostnej Európy, čo je jeden zo scenárov vývoja EÚ po odchode Spojeného kráľovstva.
"Nebudeme nikdy akceptovať viacrýchlostnú Európu," uviedla premiérka na tlačovej konferencii po závere neformálneho summitu 27 lídrov EÚ.
Szydlová zdôraznila, že Európska únia musí byť schopná zreformovať sa, ale okrem politickej jednoty potrebuje aj inštitucionálnu jednotu. "Neakceptujeme žiadnu akciu, ktorá by ohrozila celistvosť spoločného trhu, schengenského priestoru a EÚ ako takej," povedala.
Postoj Poľska nepodporiť znovuzvolenie Donalda Tuska na čele Európskej rady a následná neochota Szydlovej podpísať závery summitu podráždili viaceré členské štáty EÚ, uviedla belgická televízna stanica RTBF.
Slovenský premiér Robert Fico po skončení summitu EÚ povedal, že aj Slovensko, aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky nemajú nič proti konceptu viacrýchlostnej Európy, "ktorého šance treba využiť".
Predseda Európskej rady Donald Tusk piatkové diskusie národných lídrov o budúcnosti EÚ označil ako "optimistické" a dodal, že cítil "pozitívny prístup zo všetkých strán, a to bez výnimky".