BRUSEL. Spojené kráľovstvo má v Európskom parlamente (EP) 73 poslancov, väčšina z nich presadzovala zotrvanie ostrovnej krajiny v EÚ. Britskí europoslanci sa delia v EP na tri hlavné skupiny. Najväčšiu 22-člennú skupinu tvoria poslanci zo Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), po 20 poslancov majú konzervatívci a labouristi.
Všetci poslanci za UKIP, ktorí v EP vytvorili skupinu Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), sa vyslovili za brexit.
Britskí konzervatívci sú "hnacou silou" frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR). Väčšina z nich bola spokojná s dohodou s EÚ z februára 2016, ktorou chcel bývalý premiér David Cameron zabrániť brexitu, našlo sa však medzi nimi najmenej päť poslancov, ktorí v brexite videli lepšie riešenie ako členstvo v EÚ.

Labouritsti otvorene proti
Daniel Hannan z ECR, dlhoročný zástanca brexitu, označil Úniu za "nedemokratickú bandu, ktorá dáva viac bohatým francúzskych poľnohospodárom než chudobným Afričanom". Jeho stranícky kolega David Campbell Bannerman, ktorý chcel v roku 2011 nahradiť Nigela Faragea na čele UKIP, EÚ obviňuje z dvojtvárnosti.
Labouristi, ktorí sú členmi aliancie socialistov a demokratov (S&D) sa verejne stavali proti odchodu Británie z EÚ. Argumentujú, že členstvo v Únii lepšie ochráni záujmy pracujúcich.
“Tvrdý brexit izoluje Britániu a prinúti podriadiť našu zahraničnú politiku záujmu obchodných dohôd.
„
Jediná britská liberálna europoslankyňa Catherine Bearderová je kvestorkou a členkou Predsedníctva EP. V stanovisku uviedla, že najlepšou voľbou pre Britániu by bolo plnoprávne členstvo v EÚ.
"Tvrdý brexit, ktorý presadzuje vláda premiérky Theresy Mayovej, chce odtrhnúť Britániu od EÚ na úkor britskej ekonomiky, spojenectva Spojeného kráľovstva a Európy a na úkor všetkých tých, ktorí sami seba v posledných desaťročiach vnímali ako občanov EÚ," vysvetlila.
Podporuje výzvy pre Britániu na zotrvanie na jednotnom trhu EÚ a o dohode o brexite by podľa nej mal rozhodnúť parlament a tiež ľudové hlasovanie.
"Sloboda pohybu dala občanom EÚ možnosť študovať, pracovať a žiť po celom kontinente, čo oni aj využili. Občania EÚ sú prínosom pre Veľkú Britániu, ponúkajú kvalifikovanú prácu a stali sa základom našej trhovej ekonomiky," zdôraznila Bearderová. Práve preto je podľa nej v záujme britskej vlády, aby vítala pracovníkov z EÚ a aby im zaručila ich práva nielen kým bude Británia v EÚ, ale aj po brexite.

Obavy z nacionalizmu
Labouristická europoslankyňa Jude Kirtonová-Darlingová z Výboru EP pre medzinárodný obchod uviedla, že "hard brexit", ktorý presadzuje konzervatívna britská vláda, bude nesmierne škodlivý pre budúce hospodárske a politické záujmy Británie.
Podľa nej strata prístupu k jednotnému trhu bude pre britských vývozcov znamenať sťažené podmienky na predaj svojich výrobkov v Európe a zrušenie voľného pohybu osôb povedie k veľkým "medzerám" v získavaní zručností potrebných pre britskú ekonomiku a vysoko kvalifikovaných zamestnancov pre podniky.
Loading
...
"Tvrdý brexit izoluje Britániu a prinúti podriadiť našu zahraničnú politiku záujmu obchodných dohôd," skonštatovala. Upozornila, že premiérka už naznačila, že chce premeniť krajinu na daňový raj. To by podľa nej znamenalo ďalší tlak na verejné služby, kým bohaté nadnárodné spoločnosti by sa vyhli plateniu daní.
Kirtonová-Darlingová vyčíta Mayovej, že jej súčasná politika tlačí krajinu smerom k tvrdému nacionalizmu aký presadzuje americký prezident Donald Trump.
"To všetko naznačuje, že hard brexit z nás urobí chudobnejší, izolovanejší a uzavretejší národ pred svetom," zdôraznila.
Kukan: Britskí poslanci neprišli o funkcie a výhody
Britskí europoslanci neprišli v dôsledku referenda o brexite o svoje pozície a funkcie v Európskom parlamente (EP). Svoje postavenie si udržali aj po januárovej voľbe nového predsedu EP Antonia Tajaniho, uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan.
Pred výmenou predsedu EP, ktorá znamená aj personálne zmeny na podpredsedníckych funkciách a vo vedení výborov, kolovali fámy, že britskí poslanci prídu o svoje funkcie. Nestalo sa tak a Briti si udržali aj pozície predsedov výborov a všetci chcú zostať členmi europarlamentu až do dohody o brexite.
"Formálne všetko funguje ako pred referendom. Traja alebo štyria britskí poslanci ukončili svoje pôsobenie, ale preto, že dostali iné výhodné ponuky," skonštatoval Kukan.
U mnohých z nich cítiť podľa Kukana sklamanie z toho, že Británia opúšťa EÚ. Napríklad konzervatívny poslanec Charles Tannock, ktorý je spravodajcom EP pre Čiernu Horu, už vo Výbore pre zahraničné veci naznačil, že sa možno vzdá tejto funkcie. Podľa vlastných slov totiž lebo nemôže presviedčať Čiernohorcov o výhodách európskej integrácie, keď sa jeho vlastná krajina rozhodla Úniu opustiť.