WASHINGTON. Šéf americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) Scott Pruitt vo štvrtok spochybnil úlohu, ktorú hrá oxid uhličitý (CO2) pri otepľovaní planéty.
Reguláciu emisií treba zvážiť
Pruitt v televíznom rozhovore odkázal kongresmanom a senátorom, že by mali zvážiť, či je nutné jeho emisie ďalej regulovať.
Jeho slová sú v súlade s predvolebnými sľubmi prezidenta Donalda Trumpa, ktorý hovorí o rušení ekologických obmedzení pre americké podniky.
"Nie, nesúhlasil by som, že (CO2) zásadne prispieva ku globálnemu otepľovaniu, ktorého sme svedkami," povedal Pruitt v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC.
V pohľade na vplyv CO2 a ďalších skleníkových plynov na rast teplôt na planéte panujú "obrovské nezhody", dodal muž, ktorého na najdôležitejšiu environmentálnu pozíciu v exekutíve vymenoval Trump.

Protirečí si s vedcami
Pruittov prístup je v rozpore s prevládajúcim vedeckým názorom, ku ktorému sa hlásia aj americké úrady pre vesmír NASA a pre atmosféru a oceány NOAA.
Podľa ich minuloročnej správy patria posledné roky k najteplejším v meranej histórii práve pre zvyšovanie emisií CO2 a ďalších ľuďmi vytváraných plynov v ovzduší.
Trump vo volebnej kampani sľuboval obmedzenie alebo zrušenie rozhodnutí predchodcu Baracka Obamu, ktoré z ekologických príčin regulujú činnosť niektorých firiem znečisťujúcich ovzdušie.
Pruitt naznačil, že by sa touto otázkou mal zaoberať aj republikánmi ovládaný Kongres, ktorý sa k nej v posledných rokoch nevyslovil a reguláciu zaisťujú Obamove exekutívne príkazy.

Nepôjde v šľapajach Obamu
Americký prezident chce ísť opačnou cestou ako jeho predchodca, ktorý boj proti globálnemu otepľovaniu považoval za svoju prioritu a v rámci predvlaňajšej svetovej klimatickej dohody z Paríža stanovil pre USA výrazný záväzok k obmedzeniu rastu teplôt.
Pruitt vo štvrtok vyhlásil, že rovnako ako Trump si myslí, že dohoda je zlá. Trump v kampani sľuboval zrušiť americkú účasť na nej, čím si naklonil prevádzkovateľov veľkých podnikov produkujúcich škodlivé emisie.
Pruitt čelil kvôli svojim názorom veľkému odporu už počas svojho februárového schvaľovania do funkcie, proti ktorému boli takmer všetci demokrati v Senáte.
Jeho odmietnutie vyzvalo vtedy zákonodarcov v liste 800 bývalých zamestnancov EPA.