Moskva tým reagovala na postoj Pentagónu, že americké bojové jadrové hlavice, vyňaté z operačného nasadenia, sa nezničia, ale poväčšine sa budú skladovať pre potreby možného opakovaného preradenia.
Ako sa uvádza vo vyhlásení hovorcu ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Alexandra Jakovenka, rusko-americké dohody o redukcii nukleárneho arzenálu musia byť po prvé - radikálne: zostať má iba 1500 - 2200 hlavíc, po druhé, kontrolovateľné, a po tretie, nezvratné, aby sa strategické útočné zbrane neredukovali len na papier.
Pentagón argumentuje nutnosťou ponechať si hlavice v rezerve pre prípad, že situácia vo svete sa zmení. Väčšina predchádzajúcich dohôd o kontrole zbraní zároveň nevyžaduje likvidáciu bojových hlavíc. Deaktivácia takejto výzbroje zo strany USA znamená, že príprava na ich bojové použitie si vyžiada niekoľko mesiacov.
Na základe sľubu, ktorý dal prezident George W. Bush ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi minulý rok, predpokladajú plány americkej administratívy obmedzenie počtu operačných jadrových hlavíc do roku 2012 o dve tretiny - na 1700-2200. Putin sa za Rusko zaviazal dokonca k ich zníženiu až na úroveň 1500 kusov.