BRATISLAVA. Biznis s nepriateľom je nemravný, vojna nesmie byť prostriedkom na obohacovanie sa, trvajú na svojom aktivisti, ktorí sa usadili na koľajniciach a uzavreli tak obchodné cesty z územia, ktoré Kyjev nekontroluje, ale s ktorým aj počas vyše troch rokov trvajúcej vojny živo obchoduje.
Časť Ukrajincov, vláda, prezident a predovšetkým oligarchovia, ktorí majú fabriky aj na frontovej línii, s nimi však nesúhlasia.

Mravnosť proti pragmatizmu
Blokáda odrezala od antracitu okrem iného sedem z pätnástich ukrajinských elektrární. A žiadne iné uhlie sa v nich spaľovať nedá. Nikde inde ako na Donbase sa uhlie takej kvality nenachádza.
“Blokáda je organizovaná nacionalistickými, ak nie nacistickými skupinami.
„
Tri zo štyroch železníc sú zablokované. Aktivisti, ktorí zastavili obchod medzi separatistickou doneckou a luhanskou republikou, sami seba považujú za jediných naozajstných vlastencov.
Sú ochotní žiť v nedostatku, obmedziť spotrebu elektriny, nechať vyhasnúť ukrajinské huty, len aby zastavili biznis s „teroristami“.
Mnohí z účastníkov blokády bojovali v radoch dobrovoľníckych práporov a sú odporcami akýchkoľvek kompromisov pri vyjednávaní s Donbasom. Lenže nenachádzajú pochopenie u politikov – či už ruských, alebo ukrajinských.