BRATISLAVA. O jeho vynálezcovi hovoria ako o internetovom Robinovi Hoodovi, o technológii, ktorú vytvoril, zas ako o nesmierne sofistikovanej a prospešnej službe verejnosti.
Robot pôvodne vznikol, aby ľuďom pomohol overiť pokuty za dopravné priestupky, neskôr zas poradil, ako postupovať, ak im zrušili let.
Prvý robotický právnik na svete, ktorý poradí bez toho, aby si za to vypýtal peniaze, rozširuje sféru pôsobnosti - bude pomáhať utečencom.
Viac ako pár pokút
Robot DoNotPay vznikol v roku 2015. Jeho programátor, dnes dvadsaťročný študent na Standfordskej univerzite Joshua Browder, ho naprogramoval za tri mesiace.
Rozprával sa s vami cez chat - ak ste dostali pokutu za porušenie dopravných predpisov, opýtal sa na podrobnosti a potvrdil či vyvrátil, že si pokutu zaslúžite. Len od marca do júna roku 2016 ich vo Veľkej Británii a americkom štáte New York spochybnil 160-tisíc.
Po úspechoch s dopravnými pokutami sa DoNotPay presunul k právnej pomoci v prípadoch, keď vám zrušia let.
“Začal som s triviálnymi právami spotrebiteľa,” hovorí pre Business Insider Joshua Browder.
“No neskôr som sa stretol s niekoľkými neziskovkami a právnikmi, ktorí mi povedali, že myšlienka automatizovanej právnej služby je väčšia než pár pokút za parkovanie. Tak som sa odvtedy snažil vyvinúť niečo, čo bude mať humanitárny rozmer.”
WhatsApp a arabčina
V Spojených štátoch a Kanade robotický právnik pomáha vyplniť imigračné formuláre, vo Veľkej Británii si žiadatelia o azyl s jeho pomocou môžu požiadať aj o finančnú pomoc. Browder DoNotPay naprogramoval s pomocou právnikov.
“Hneď ako robot vie, že používateľ môže požiadať o azyl, opýta sa na stovky detailov a automaticky vyplní celý formulár,” vysvetlil Browder pre BBC. “A čo je hlavné, všetky otázky sa pýta v jednoduchej angličtine a umelá inteligencia generuje spätnú väzbu hneď počas konverzácie.”
V tejto chvíli je aplikácia dostupná pre operačný systém Android aj iOS. S robotom sa zatiaľ porozprávate len cez Messenger, Browder však uvažuje nad verziou pre WhatsApp - rovnako ako nad tým, že bude ovládať arabčinu.
Spoplatniť ho neplánuje, robota vníma ako službu verejnosti, z ktorej nemá záujem získať “rýchlo zarobené peniaze”, píše ďalej Business Insider.
Chcú dodržiavať zákony
Právnička Sophie Alcornová, ktorá sa zaoberá práve prípadmi migrantov, robota víta. “Ako imigračná právnička v tejto sofistikovanej technológii vidím mnoho výhod pri procese žiadosti o azyl,” hovorí podľa Guardianu. “Žiadatelia o azyl chcú riadne dodržiavať zákony a všetko robiť správne, táto technológia im v tom pomôže.”
Podľa Olivera Smitha, technologického novinára portálu Memo, však DoNotPay má svoje limity.
“Browderov robot je úžasným príkladom technológie, ktorá pomáha ľuďom v núdzi,” hovorí . “No keďže sú utečenci často medzi skupinami spoločnosti najmenej pripojenými, Facebook možno nie je najlepšie miesto, na ktorom im pomôcť.”
Loading
...