SME

Poľská vendetta v Bruseli nevyšla, Tusk zostáva prezidentom Únie

Poľská vládna strana PiS chcela zablokovať voľbu šéfa Európskej rady, Donald Tusk podľa nich príliš krajine škodí. Nepodarilo sa.

Predseda Európskej rady Donald Tusk Predseda Európskej rady Donald Tusk (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL, BRATISLAVA. Keď bývalý poľský premiér Donald Tusk získal v roku 2014 prestížny post šéfa Európskej rady, vedel len veľmi slabo po anglicky.

Svoju motiváciu však ukázal, keď sa jazyk aktívne za rok naučil a napriek kritike ustál najväčšie výzvy Únie ako migračná kríza, finančné problémy Grécka aj rokovania s Britániou o brexite – aj keď nie vždy s veľkým úspechom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí dnes označujú Tuska za jedného z najdôležitejších ľudí v Únii a v súčasnosti je asi najvplyvnejším Poliakom. Vo štvrtok európski lídri rozhodli, že na poste prezidenta Rady zotrvá ešte aj nasledujúce funkčné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho znovuzvolenie nebolo jednoduché, komplikoval ho najmä tlak z jeho vlastnej krajiny, ktorý bol podľa mnohých snahou o osobnú pomstu aj vnútroštátnym bojom. Poliakom sa napokon hlasovanie zablokovať nepodarilo.

Vinný za brexit, útoky aj sankcie

Tusk vo vedení Únie veľmi nevynikal. Oveľa výraznejšie vystupoval predtým ako poľský premiér, keď spolu s ministrom zahraničia Radkom Sikorským udávali európsky tón debaty o Ukrajine. Táto dvojica však takisto oslabila veľmi blízky vzťah so Spojenými štátmi a priklonila sa skôr k Nemecku, píše denník Guardian.

Rok po tom, čo sa stal šéfom Rady, web Deutsche Welle napísal, že nevie udávať tón debaty a oproti šéfovi Komisie Jean-Claude Junckerovi je veľmi ostýchavý. Napriek tomu bolo jeho zvolenie dôležité nielen pre Poľsko, ale pre celú východnú Európu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Najvplyvnejší Poliak v Únii stratil podporu, Poľsko chce v Európskej rade iného Čítajte 

Súčasná poľská vláda si to však posledné týždne nemyslela.

„Donald Tusk pre Poľsko neurobil absolútne nič,“ tvrdil dramatickým hlasom muž vo videu, ktoré na sociálnych sieťach zdieľa konzervatívna vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS).

Tusk podľa videa podporil príchod nebezpečných islamských imigrantov, ktorí páchali útoky aj s poľskými obeťami, manipuluje ním Merkelová, útočí na Poľsko, podporil voči nemu sankcie aj opozičný puč a je zodpovedný za brexit.

Osobná vendetta

Podobné argumenty už mesiace používa líder PiS Jaroslaw Kaczynski aj premiérka Beata Szydlová. „Nemôžeme ho podporiť. Preferuje riešenia, ktoré sú pre Poľsko veľmi škodlivé,“ povedal Kaczynski podľa Poľského rádia.

Strana preto podporu Tuska stiahla a namiesto neho presadzovala, aby na šéfa Európskej rady kandidoval Jacek Saryusz-Wolski, pre mnohých takmer neznámy europoslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Európski lídri však tohto kandidáta odmietli a opätovne si zvolili Tuska.

Ešte pár hodín pred voľbou pritom minister zahraničia Witold Waszczykowski v rádiu RMF zopakoval, že „Tusk škodí poľským záujmom. Budeme robiť všetko pre to, aby dnes k hlasovaniu nedošlo,“ povedal minister.

Kampaň proti Tuskovi v posledných týždňoch pritom Poľsku skôr škodila.

„Vláda PiS útokmi na Tuska riskuje izoláciu Poľska v EÚ. Toto bola Kaczynského osobná vendetta, ktorej rukojemníkmi je krajina aj jej budúcnosť,“ napísal na Twitteri vplyvný europoslanec Guy Verhofstadt.

Morálne zodpovedný za Smolensk

Práve Tusk z liberálnejšej Občianskej platformy (PO) v roku 2007 nahradil v premiérskom kresle konzervatívca Jaroslawa Kaczynského. Konzervatívnu vládu vtedy obviňovali z tvrdej politiky voči médiám aj kritikom vlády.

SkryťVypnúť reklamu

PO navyše poradila PiS aj v ďalších voľbách v roku 2011. „Kaczynski správne vidí Tuska ako najnebezpečnejšieho nepriateľa,“ hovorí pre agentúru Reuters sociológ z Jagelonskej univerzity v Krakove Jaroslaw Flis.

Tusk bol pri moci aj v roku 2010, keď prezidentský špeciál s Lechom Kaczynským havaroval na ceste do Smolensku. Kaczynski dodnes vidí Tuska ako morálne zodpovedného za smrť jeho dvojčaťa.

„Bez ohľadu na príčiny tejto tragédie, niekto nesie za ňu zodpovednosť, prinajmenšom morálnu zodpovednosť,“ povedal Kaczynski minulý rok a menoval priamo Tuska. Strana pritom expremiéra aj žaluje za vlastizradu – podľa PiS Tusk manipuloval vyšetrovanie a kryl skutočné dôvody nehody. PiS za pádom lietadla stále vidí atentát zo strany Ruska.

Staronový predseda teraz získa mandát, ktorý skončí až v roku 2019, tesne pred ďalšími parlamentnými voľbami v Poľsku. Kaczynski sa preto obáva, že do tej doby môže Tusk zjednotiť opozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Reuters: Za snahou vyhnať Tuska z Únie je poľský mocenský zápas Čítajte 

Kaczynského apatická Únia

Poľskej vláde prekážalo aj to, že Tusk o krajine hovorí kriticky a podporuje postup Európskej komisie, ktorá je znepokojená ohrozením právneho štátu. Vláda PiS totiž za rok stihla znefunkčniť Ústavný súd aj spolitizovať verejnoprávne médiá.

Európski politici však vnútroštátne spory odignorovali. „Tusk je takisto kandidátom nemeckým, francúzskym či belgickým,“ povedal pred hlasovaním nemecký europoslanec Steffen Seibert.

Tuska podporil aj slovenský premiér Robert Fico: „Nemôžeme ísť do rizika, že bude zvolený niekto, kto nebude schopný reprezentovať tento región,“ povedal v stredu na rokovaní parlamentného výboru.

Šéfredaktor kritického denníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik tiež píše, že Tusk je „tvárou demokratického, suverénneho a európskeho Poľska“. To sa Kaczynskému, ktorý žiadny post v poľskej vláde nemá, nepáči. „Nechce Úniu, ktorá kontroluje dodržiavanie ústavy, práv a slobôd obyvateľov... Chce suverénnu demokraciu na vzor Putina,“ dodáva v úvodníku.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 900
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 731
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 653
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 295
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 213
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 660
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Záchranári a humanitárni pracovníci prišli do Mjanmarska zo 17 krajín s takmer 1000 tonami zásob a humanitárneho materiálu.

Cieľom rozhovorov bolo pozastaviť prebiehajúci konflikt.


TASR
Marco Rubio, šéf americkej diplomacie.

Teherán nedodržiava súčasnú jadrovú dohodu, vyhlásil šéf americkej diplomacie.


TASR 3
Bojovníci hnutia Hamas.

Posledná fáza prímeria sa skončila pred zhruba mesiacom.


TASR
Následky sobotňajšieho ruského útoku v ukrajinskej Doneckej oblasti.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 83
SkryťZatvoriť reklamu