AMSTERDAM, BRATISLAVA. Prezentuje sa ako politický outsider, no v skutočnosti je v straníckej politike roky. Je typický populista, no na rozdiel od mnohých európskych pravicových politikov presadzuje väčšie práva pre homosexuálov aj pre ženy. Neznáša islam a chce zakazovať burky aj mešity, i keď má čiastočne indonézsky pôvod.
A môže vyhrať holandské voľby napriek tomu, že sa na verejnosti objavuje len sporadicky.
Aj keď posledné prieskumy pred stredajšími voľbami holandskej Strane slobody (PVV) pravicového politika Geerta Wildersa až tak neprajú, jeho víťazstvo by veľkým prekvapením nebolo.
Holandské voľby sú pritom prvé z kola dôležitých európskych volieb, ktoré môžu určiť budúcu podobu Európskej únie a povzbudiť napríklad Marine Le Penovú vo Francúzsku či pravicovú Alternatívu pre Nemecko.
Čím Holanďanov láka dnes zrejme najznámejší holandský politik, odsúdený za podnecovanie nenávisti proti moslimom?

Nenávidí islam, nie moslimov
Wilders, charakteristický blonďavými vyčesanými vlasmi, sa označoval za liberála, už keď v roku 1997 vstupoval do regionálnej politiky ako člen liberálnej Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu (VVD).
Už v tom čase mu však mnohé pohľady strany nesedeli – bol oveľa kritickejší k imigrácii. Sám vyrastal na predmestí Utrechtu, ktoré sa pre veľký počet prisťahovalcov postupne menilo. Často sa podľa magazínu Spiegel sťažoval, že sa vo svojom bydlisku necíti bezpečne.
Aj to mohlo prispieť k jeho radikálnemu postoju k islamu. „Necítim nenávisť k moslimom, nenávidím islam,“ povedal Wilders v roku 2008.
Od liberálov ešte predtým odišiel pre rozdielny názor na prijatie Turecka do EÚ a v roku 2006 založil pravicovú Stranu slobody.
Loading
...
Gayovia ako zbraň
Politická atmosféra protiislamskej a euroskeptickej strane priala: voľné miesto na politickej scéne zostalo po strate popularity strany Pima Fortuyna.
Kontroverzného politika, ktorý kritizoval islam, zavraždil v roku 2002 tesne pred voľbami radikálny bojovník za práva zvierat. Fortuynova smrť inšpirovala nielen Wildersa, ale aj ďalších politikov, aby boli k multikulturalizmu vyhranenejší.
Práve táto inšpirácia čiastočne odlíšila Wildersa od dnešných populistov.
„Fortuyn aj Wilders tvrdili, že ochraňujú ‚holandský liberalizmus‘ pred islamom a moslimskými migrantmi. Fortuyn pritom symbolizoval liberalizmus už len tým, že bol otvorene gay, na rozdiel od ostatných európskych pravicových radikálov, ktorí sú tradične homofóbni,“ hovorí pre SME profesor európskej politiky Lars Rensmann z holandskej Univerzity v Groningene.