WASHINGTON, BRATISLAVA. CIA mala nástroje, ktorými vedeli schovávať svoje stopy, keď sa cez hackerov dostávala do počítačov iných ľudí. Získala dokonca aj nástroje, ktoré používali iné tajné služby, napríklad ruské.
A preto mohla s takmer určitosťou tvrdiť, že za minuloročnými únikmi mailov Demokratickej strany, ktoré výrazne zasiahli do predvolebnej kampane a pomohli Donaldovi Trumpovi do kresla amerického prezidenta, sú práve ruskí hackeri. Navonok sa totiž práve oni ako ruskí hackeri tvárili.
Toto tvrdenie po utorku môžu opakovať Trumpovi priaznivci, ktorí rovnako ako prezident popierajú vplyv na voľby. WikiLeaks opäť načasovali svoj únik tak, aby to pomohlo novému prezidentovi, či už to bolo úmyselné alebo nie.

Bez dôkazov
Viac ako 8700 dokumentov o tom, akými nástrojmi sleduje CIA ľudí na internete, prichádza v čase, keď sa prezident dostal do sporu s tajnými službami, na twitteri ich dokonca prirovnal k nacistickým špiónom.
Tento víkend zase bez dôkazov povedal, že ho predošlý americký prezident Barack Obama nechal sledovať.
Únik informácií ponúka viacero možností, ako to teoreticky bolo možné, no aj šéf FBI poprel, že by to Obama nariadil.
8761
dokumentov o sledovaní CIA zverejnila v utorok stránka WikiLeaks.
Odborníci už špekulujú, že načasovanie zverejnenia dokumentov náhodné byť nemusí.
„Práve toto naznačovanie možného krytia za inú tajnú službu môže byť príčinou. Prezident a jeho ľudia môžu naznačovať, že spájanie Trumpa s ruskou vládou je len ďalšou súčasťou sprisahania establišmentu voči nemu,“ povedal pre Guardian James Lewis z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
Aj keď v dokumentoch nič priamo nedokazuje, že by CIA napadla počítače Demokratickej strany v „prezlečení“ za ruských hackerov, protrumpovské „alternatívne“ weby už začali túto informáciu šíriť ako fakt. Rovnako ako Obamovo odpočúvanie Trumpa.