WASHINGTON, BRATISLAVA. Stránka WikiLeaks v utorok zverejnila balík utajovaných informácií, o ktorom hovorí ako o jednom z najväčších v histórii. Ukazuje, ako sleduje ľudí americká spravodajská služba CIA. Dokumenty pochádzajú z rokov 2013 až 2016 a je v nich viac ako 8700 súborov so stovkami príloh.
Je to len začiatok, varujú zástancovia absolútnej slobody slova pod vedením bývalého hackera Juliana Assangea.
WikiLeaks rovnako ako v podobných prípadoch v minulosti nezverejnili identitu zdroja. Napísali, že dokumenty "kolovali medzi hackermi v službách americkej vlády a kontraktormi bez potrebnej kontroly". Práve jeden z nich ich vraj stránke posunul.
Zdroj podľa stránky chce vyvolať diskusiu o tom, či americká tajná služba neprekračuje svoje právomoci.
Spravodajská agentúra ani Biely dom sa k pravdivosti dokumentov nevyjadrili.

Čoho je CIA podľa dokumentov schopná?
CIA podľa dokumentov vie využívať chyby v operačných systémoch mobilov alebo počítačov. V iPhonoch alebo v mobiloch s androidom vie odsledovať textové alebo zvukové správy v aplikáciách ako WhatsApp alebo Viber ešte skôr, ako sa zašifrujú.
Apple už oznámil, že chyby, ktoré CIA zneužívala, medzitým opravil.
Veľmi konkrétne sú dokumenty pri smart televízoroch Samsung. Vypnutý televízor môže vďaka webkamere slúžiť ako nahrávač zvuku. Zachytí, čo sa deje v jeho okolí a keď sa znovu spustí, pripojí sa na WiFi a pošle informácie do sídla CIA.
Analytici dokonca spomínali, že čoskoro už bude možné nahrávať aj videá spred televízora a nahrávky sa budú dať posielať aj vtedy, keď je televízor vypnutý a bez pripojenia na internet. Tento postup americkí tajní vypracovali spolu s britskými kolegami.
V posledných rokoch sa veľakrát hovorilo o tom, že „inteligentné“ zariadenia v domácnosti majú veľmi slabú ochranu a môžu sa stať obeťou hackerov. Začiatkom roku 2015 dokonca samotný Samsung pripájal k televízorom varovanie, že môžu zachytiť rozhovory v jeho okolí.
CIA sa snažila hľadať všetky možnosti, malvéry, trójske kone či vírusy, ktoré by vedela využiť vo svoj prospech. Wikileaks tvrí, že v roku 2014 sa CIA dokonca snažila nájsť možnosti, ako sa dostať do systémov inteligentných áut a nákladiakov. O zámeroch tajných dokumenty nehovoria, no ak by im to vyšlo, teoreticky by mohli získať kontrolu nad autami a ohroziť bezpečnosť ľudí vo vnútri alebo ich zabiť, píšu WikiLeaks.
“Snahy o prekračovanie právomocí by pre súčasnú vládu však nemali byť problémom. Práve Trump sa sťažoval, že CIA už nemôže mučiť ľudí. Nezdá sa, že by Trump chcel obmedzovať právomoci svojich špiónov.
„