PCHJONGJANG. Americká armáda začala v utorok rozmiestňovať v Južnej Kórei prvky svojho systému protiraketovej obrany THAAD. Potvrdilo to americké tichomorské velenie (USPACOM).
Spojené štáty týmto krokom reagujú na pondelňajšie odpálenie štyroch balistických rakiet Severnou Kóreou, ktoré bolo podľa tamojších médií nácvikom útoku na americké základne v Japonsku.
Posilňujú spojenectvo s Južnou Kóreou
Rozmiestnenie systému THAAD podľa amerického tichomorského velenia posilní spojenectvo medzi USA a Južnou Kóreou pri obrane pred "severokórejskou raketovou hrozbou".
"Urýchlený severokórejský program jadrových pokusov a štartov balistických rakiet predstavuje hrozbu pre medzinárodný mier a medzinárodnú bezpečnosť a porušuje viaceré rezolúcie BR OSN," píše sa vo vyhlásení USPACOM.
Americké velenie zároveň ubezpečilo, že systém THAAD má "výhradne obranné funkcie a nepredstavuje hrozbu pre iné krajiny v regióne".
THAAD je navrhnutý tak, aby zachytil a zničil balistické rakety krátkeho a stredného doletu v konečnej fáze ich letu.

Nacvičovali útok na americkú základňu
Pondelňajšie odpálenie štyroch balistických rakiet Severnou Kóreou bolo nácvikom útoku na americké základne v Japonsku a konalo sa pod dohľadom vodcu Kim Čong-una.
Oznámili to v utorok severokórejské štátne médiá.
"V srdciach delostrelcov ... horela túžba po nemilosrdnej pomste vojnovým štváčom, ktorí pokračujú vo svojich manévroch," píše sa v správe zverejnenej tlačovou agentúrou KCNA.
Na mysli má každoročné dvojmesačné jarné manévre amerických a juhokórejských síl, ktoré sa začali minulý týždeň v stredu.

Obranné cvičenia
Soul a Washington označujú tieto cvičenia za obranné a za skúšku pripravenosti čeliť hrozbám zo strany Severnej Kórey, zatiaľ čo Pchjongjang hovorí o nácviku invázie.
Podľa juhokórejskej armády boli rakety odpálené zo základne v oblasti Tončchan-ni na západe KĽDR.
Preleteli približne 1000 kilometrov a tri dopadli do výlučnej ekonomickej zóny Japonska v Japonskom mori.
V Japonsku sa v súčasnosti nachádza 54.000 amerických vojakov. Južná Kórea, USA a Japonsko požiadali v súvislosti s najnovším odpálením rakiet o mimoriadnu schôdzu Bezpečnostnej rady OSN. Jej termín zatiaľ nebol určený.

Odpálenie rakiet kritizovali
Hovorca Bieleho domu uviedol, že americký prezident Donald Trump uistil v telefonickom rozhovore japonského premiéra Šinzóa Abeho o plnej podpore zo strany USA.
Obaja politici sa zhodli, že raketová skúška porušila rezolúcie OSN a predstavuje hrozbu pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval Pchjongjang, aby upustil od podobných "provokácií".
"Takéto kroky porušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady a vážne ohrozujú regionálny mier a stabilitu," tlmočil Guterresov postoj jeho hovorca Farhan Haq.
Rezolúcie OSN zakazujú Pchjongjangu vyvíjať balistické strely. Ani šesť sérií sankcií OSN uvalených po prvej jadrovej skúške v roku 2006 však izolovaný komunistický štát neodradilo od jeho úsilia vyvinúť zbrane, ktoré označuje za obranné.