PARÍŽ, BRATISLAVA. V Paríži v nedeľu poobede pršalo a fúkal silný vietor. Dostať za týchto podmienok na politický míting 40-tisíc ľudí, čo je oficiálne číslo od polície, nie je bežný výkon.
Francois Fillon však potreboval ukázať, že nekončí on a najmä jeho prezidentská nádej. Aj 40-tisíc je pre neho však málo.
„Hovoria, že som v tom sám. Chcú, aby som v tom bol sám,“ hovoril z pódia, ktoré postavil oproti Eiffelovej veži 63-ročný kandidát stredopravých Republikánov. To už nepršalo, prestalo práve vo chvíli, keď Fillon začal rečniť.
„Vydrž, Francúzsko ťa potrebuje,“ skandoval dav, v ktorom samotný Fillon napočítal asi dvestotisíc ľudí. Na počte v jeho prípade záleží, odráža tým kritiku, že by sa mal v skutočnosti svojej kandidatúry vzdať, lebo stráca podporu.
„Úspech tohto zhromaždenia ukazuje, že moja legitimita ako kandidáta ostáva veľmi silná. Môžem zjednotiť stranu v kampani a potom aj vo vláde. Nikto ma už nemôže zastaviť v tom, aby som bol kandidátom Republikánov,“ hovoril z pódia.
Kauza, ktorá ho ťahá nadol
Minimálne v poslednej vete má Fillon pravdu. Zrejme nikto ho už nemôže zastaviť v tom, aby kandidoval. V novembri vyhral primárky, kde porazil favorizovaného exprezidenta Nicolasa Sarkozyho aj expremiéra Alaina Juppého.
“Úspech tohto zhromaždenia ukazuje, že moja legitimita ako kandidáta ostáva veľmi silná. Môžem zjednotiť stranu v kampani a potom aj vo vláde. Nikto ma už nemôže zastaviť v tom, aby som bol kandidátom Republikánov.
„
Vtedy sa zdalo, že konzervatívec, ktorý sa prezentuje proruskými postojmi a snahou škrtať v rozbujnenej francúzskej štátnej správe, sa po májových voľbách stane francúzskym prezidentom.
Socialistický prezident Francois Hollande láme negatívne rekordy v popularite a nakoniec ani nekandiduje. A proti predpokladanej víťazke prvého kola, nacionalistke Marine Le Penovej by sa mali spojiť pravičiari aj ľavičiari. Práve v prospech Fillona.
Toho však už opúšťajú aj blízki spolupracovníci a vplyvní členovia strany. Podporu stiahlo 250 poslancov parlamentu, miestnych zastupiteľstiev či orgánov strany. Až príliš sa zamotal do kauzy príjmov svojej manželky.
Už sa dokonca spustilo vyšetrovanie zneužívania verejných peňazí, kandidát by mal prvýkrát vypovedať 15. marca. Fillon pritom ešte začiatkom roka hovoril, že ak bude objektom vyšetrovania, kandidatúry sa vzdá.

Fillon ešte ako senátor platil svojej manželke. Oficiálne za prácu na jeho politickej kariére, no Penelope Fillonovú v Senáte nielenže nevídali, dokonca jej ani nikdy nevydali vstupnú kartu. Sporné peniaze dostávali aj jeho deti, ktorým Fillon platil za právne služby zo štátneho. V tom čase však nemali dostatočnú kvalifikáciu.
Aj na Francúzov, ktorí sú zvyknutí, že politici zamestnávajú členov rodiny, sú takéto podozrenia príliš, navyše, dokopy ide o státisíce eur zo štátnych peňazí pre manželsky pár, ktorý žije na francúzskom vidieku v luxusnom paláci z 12. storočia.
Fillon sa však nekajal a vyšetrovanie označuje za politický útok na jeho osobu a naznačil, že sú za ním vládnuci socialisti.

Už aj Macron je lepší
A tak sa začal Fillon prepadávať a dnes by sa už nedostal ani do druhého kola. Predbehol ho stredový nezávislý kandidát Emmanuel Macron a doťahuje sa na neho aj kandidát socialistov Benoit Hammon. Tých socialistov, ktorí boli ešte pred pár mesiacmi na dosah historického volebného fiaska.
Keď sa v pondelok doobeda postavil pred kamery Juppé, mnohí verili, že stredový kandidát by sa mohol vrátiť do boja. V primárkach síce neuspel, no politicky nie je tak napravo ako Fillon a mohol by tak získať aj hlasy nestraníkov.

Aj prieskumy posledných dní naznačovali, že v prvom kole by získal 24,5 percenta hlasov a postúpil by do druhého kola. Za sebou by nechal aj Macrona.
„Pre mňa je už neskoro, ale stále nie je neskoro pre Francúzsko,“ povedal v prejave Juppé a zgustol si aj na Fillonovi. Vyčíta mu jeho vyjadrenia o sprisahaní či kritiku sudcov a médií. "Toto všetko ho dostalo do slepej uličky. Toľká škoda," poznamenal.
Juppé tak sklamal straníkov, ktorí verili, že by ešte predsa len mohol voľby pre stranu zachrániť. V sobotu o tom hovoril dokonca aj so Sarkozym a médiá písali, že ak by ho podporili Fillon aj Sarkozy, predsa len by do toho išiel.
Republikáni tak pokračujú v hľadaní riešenia alebo stratenej jednoty. V pondelok večer sa predstavitelia strany stretli a Francoisa Fillona jednohlasne podporili.
Tretí kandidát?
Na ňom by sa mohlo vrátiť aj stranícke krídlo okolo Sarkozyho. "Podľa niektorých existuje malá šanca, že stranícke špičky sa stretnú a nájdu ďalšieho kandidáta, niekoho, kto by bol prijateľný pre Fillona aj pre Sarkozyho," píše korešpondent BBC Hugh Schofield.
Spomína aj konkrétne meno - Francois Baroin. Mladý Sarkozyho priaznivec, ktorý za Fillonom stál počas jeho nedeľňajšieho prejavu. Pripúšťa však, že aj táto šanca je veľmi malá. Noví kandidáti sa do volebného súboja môžu prihásiť do 17. marca.
"Republikáni sú v rozklade. Ako čoraz pravdepodobnejšie sa zdá, že po prezidentských voľbách sa mocenské línie v strane prekreslia nanovo," dodáva Schofield.