SME

Nemci napriek histórii posilňujú svoju armádu. Hovorí sa aj o jadrovej zbrani

Ak Berlín splní svoj záväzok voči NATO, jeho výdavky na obranu presiahnu tie francúzske aj britské.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

ŠEŠTOKAI. Svetločervená lokomotíva sa spomalila, až sa úplne zastavila. Nemecký kapitán nariaďuje svojim vojakom, aby vyložili náklad z vagónov. „Áno, pane!“ odpovedá vojak pred tým, ako z vlaku vyložia dvadsať tankov so železným krížom bundeswehru, nemeckej armády.

Aj keď to môže pripomínať archívne zábery, v skutočnosti ide o znak príchodu novej éry. Sedem a pol desaťročí po tom, ako nacisti napadli túto pobaltskú krajinu, sú Nemci v Litve znova, ale tentoraz v úlohe spojencov.

Nemecko je už teraz najväčšou ekonomickou veľmocou a postupne sa snaží získať vplyv aj vo vojenskej oblasti. Každé oživenie nemeckej sily sa však stretáva s odporom, a to v prvom rade medzi samotnými Nemcami, keďže krajina odmietla po nacistickom horore militarizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu sa úvahy o zmene nemeckej politiky vracajú ako jeden z dôsledkov víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Trump tlačí spojencov na zvýšenie financovania svojej obrany, Nemecko navyše chápe rastúcu ruskú hrozbu. A v Nemecku tak prebieha diskusia o posilnení armády, akú krajina nezažila od pádu berlínskeho múra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Armády povolávajú do zbrane aj civilistov, cítia hrozbu z východu Čítajte 

Pomôcť brániť Pobaltie

Zrejme nikde nebudú mať úvahy o novej budúcnosti väčší vplyv ako práve v Litve, kam v posledných týždňoch prišlo 500 nemeckých vojakov, aby v prípade nutnosti pomohli brániť hranicu s Ruskom. Nasadenie v rámci NATO je podľa odborníkov najambicióznejšou nemeckou vojenskou operáciou pri ruskej hranici od konca studenej vojny.

Nemecko prišlo ukázať svoju silu. Nasadilo aj dvadsať bojových vozidiel Marder, čo je hlavná nemecká zbraň, šesť tankov Leopard a dvanásť obrnených vozidiel Fusch a Boxer.

„Aj Spojené štáty by možno niekedy mali byť opatrné v tom, čo si prajú,“ hovorí hovorca nemeckých vojakov v Litve plukovník Torsten Stephan. „Pán Trump hovorí, že NATO je možno prekonané a mali by sme byť nezávislejší. Možno aj budeme.“

Nasadenie vedené Nemcami, ku ktorému sa menším počtom vojakov pridalo Belgicko, Holandsko aj Nórsko, má vyslať jasný odkaz ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi: Stiahni sa.

No na kontinente, kde ožíva hrozba novej studenej vojny, môže vyvolávať obavy aj obnovenie nemeckej sily. Rusko to už využíva a pripomína temnú históriu krajiny. V hybridnej vojne 21. storočia sa už začala prvá slovná paľba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyvrátený hoax

Nedávno dostali litovskí policajti, médiá a vrcholoví politici e-maily, v ktorých autor klamlivo tvrdí, že nemeckí vojaci hromadne znásilnili miestne pätnásťročné dievča. Litovská vláda tvrdenia rýchlo poprela, aj keď niektoré médiá a používatelia na sociálnych sieťach už informáciu šírili. Teraz prebieha vyšetrovanie, či sú za e-mailami Rusi.

„Ak by ste sa však mali spýtať mňa osobne, tak áno, je to najpravdepodnejšie,“ okomentoval prípad litovský minister obrany Raimundas Karoblis.

Proruské weby sa medzitým vyžívajú v historických paralelách vracajúcich sa ešte k Adolfovi Hitlerovi. Nasadenie NATO v Litve označujú za „druhú inváziu“ z Nemecka.

V samotnej Litve, v krajine, ktorá teraz žije v tieni ruskej hrozby, je však odkaz nacizmu pradávnou históriou. Pre väčšinu miestnych je Nemecko baštou demokratických princípov a jeden z najväčších svetových podporovateľov ľudských práv, práva na sebaurčenie a vyváženej diplomacie. V čase neistých spojenectiev v NATO si Litovčania želajú ešte silnejšie Nemecko po svojom boku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UW9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu