VARŠAVA. Frázou "vina Tuska" sa zvaľuje často v Poľsku na bývalého premiéra viacero vecí. Donald Tusk je však napriek odporu konzervatívnych voličov v súčasnosti ako šéf Európskej rady asi najvplyvnejším Poliakom v Európskej únii.
Pri najbližšej voľbe predsedu Európskej rady však Tusk pravdepodobne príde o podporu jediného štátu - domovského Poľska.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu oznámilo, že oficiálnym kandidátom Poľska na post predsedu Európskej rady je ekonóm a politik Jacek Saryusz-Wolski. Tuska v druhom funkčnom období poľská vláda už v Rade vidieť nechce - tvrdí, že škodí krajine.
Končí sa mu funkčné obdobie
Tuskovo 30-mesačné funkčné obdobie sa končí 31. mája. Malta, ktorá tento polrok predsedá EÚ, bude dohliadať na proces výberu nového predsedu Európskej rady.
O novom predsedovi Rady budú rozhodovať európski lídri na summite, ktorý sa bude konať v Bruseli 9. a 10. marca.
Tusk vo februári potvrdil, že má záujem uchádzať sa o ďalšie dvaapolročné obdobie.
Poľská konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že Tusk ako predseda Európskej rady "podporoval ničím nepodložené sankcie proti Poľsku".
"Donald Tusk drasticky narúšal pravidlá neutrálnosti štátu, akým je Poľsko. Podporoval opozíciu, a to špecifickú opozíciu, čím neskrýval svoj protištátny charakter," reagovala podľa servera natemat.pl hovorkyňa PiS Beata Mazureková.
Tusk totiž stál na čele Rady v čase, keď Európska komisia tvrdo kritizovala Poľsko za ohrozenie demokracie či súdnictva. Manipuláciu verejnoprávnych médií či znefunkčnenie ústavného súdu však vláda odmieta.

Sankcie proti Poľsku
Strana PiS obviňuje Tuska z porušenia zásady neutrality proti členskému štátu, zapojenia sa do aktivít Európskej únie proti poľským záujmom, rovnako ako aj z podpory poľskej opozície.
Vedenie PiS Tuskovi takisto vyčíta, že súhlasil s finančným postihovaním tých krajín, ktoré nesúhlasili s kvótami na prijatie utečencov. Medzi nesúhlasiace krajiny patrilo aj Poľsko.
"My jednoducho nemôžeme podporiť takého človeka," vyhlásil predseda PiS Jaroslaw Kaczyński.
Kým v europarlamente sa hovorí o podpore Tuskovi, niektorí poľskí europoslanci tvrdia opak. "Ako môžete vidieť, kandidatúra Tuska vzbudzuje odpor a námietky," hovorí podľa denníka Rzeczpospolita europoslanec za stranu PiS Ryszard Czarnecki. Podľa neho je Tuskov protikandidát menej kontroverzný a má vyššie šance.

Kaczyński je mimo
Lídri EÚ sa však podľa rozhlasovej stanice Deutsche Welle domnievajú, že Tusk sa ako šéf Európskej rady osvedčil - napríklad pri zvládaní ekonomickej krízy v Grécku, migračnej krízy v EÚ či situácie pred hlasovaním Británie o jej vystúpení z EÚ a schválení brexitu.
Hovorca maltského predsedníctva uviedol, že je len jediný oficiálny kandidát - Tusk.
Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ EÚ podľa TASR uviedol, že "nad postojom Varšavy (k Tuskovi) každý len krúti hlavou".
"Dokazuje to len, že Poľsko a jeho vodca Kaczyński sú - pokiaľ ide o európsku politiku - úplne mimo," uviedol zdroj.
Poľsko má od nástupu konzervatívnej vlády s Bruselom napäté vzťahy. Naťahovanie sa ohľadom Tuskovej kandidatúry ich môže ešte viac zhoršiť.
"Je príznačné, že poľská vláda opäť raz presadzuje len poľské domáce záujmy a úplne opustila akékoľvek konštruktívne ambície na európskej úrovni," povedal podľa magazínu Politico Manfred Weber, líder Európskej ľudovej strany (EEP). "Každý ďalší útok na Donalda Tuska len ohrozí poľské záujmy v Európe," dodal.
Samotný Saryusz-Wolski, ktorý spolu s Tuskom zakladal stranu Občianska platforma (PO), potvrdil svoju nomináciu na sociálnej sieti twitter. Krátko po tom ho PO vylúčila zo svojich radov.