WASHINGTON. Ministerstvo zahraničných vecí USA zverejnilo v piatok svoju najnovšiu výročnú správu o stave ľudských práv v zahraničí, v ktorej konštatuje celosvetové oslabovanie slobody prejavu a slobody zhromažďovania sa.
Poukazuje pritom na ťažkosti, ktorým v dôsledku tohto vývoja čelia opozičné skupiny a ľudskoprávni aktivisti v mnohých krajinách.
Výročná správa mapuje situáciu v jednotlivých častiach sveta počas roka 2016, pričom vychádza z údajov zhromaždených pracovníkmi amerických zastupiteľstiev.
Medzi takmer 200 hodnotenými krajinami nechýba ani Slovensko.
Sloboda médií a internetu
Americký rezort diplomacie si všíma čoraz väčšie zasahovanie do slobody médií a internetu, ako aj potláčanie opozičných politických zoskupení.
Zmenšuje sa tak podľa neho priestor na činnosť organizácií "občianskej spoločnosti", ktoré zastupujú rozličné sektory obyvateľstva.
Washington v súhrnnej správe nepoukazuje osobitne na niektorú zo sledovaných krajín ani ich vzájomne neporovnáva.
Z jednotlivých hodnotení svetové tlačové agentúry vyberajú napríklad časti týkajúce sa Číny, Ruska alebo Turecka.

Represie, nátlak a politickí väzni
V prípade Číny správa hovorí okrem iného o pretrvávajúcej "represii a nátlaku" voči osobám zasadzujúcim sa za občianske a politické práva.
Podľa Washingtonu sú v Číne desaťtisíce politických väzňov, čo však tamojšia vláda popiera.
Výročná správa tiež kritizuje vývoj v oblasti ľudských práv na Kryme v dôsledku anektovania Ruskom, ktorému pripisuje aj negatívny vplyv na Ukrajinu.
V samotnom Rusku podľa nej dochádza k obmedzovaniu práva na účasť na politickom živote, ako aj slobody prejavu a zhromažďovania sa.
Ruskej vláde tiež vyčíta diskriminovanie menšín.