BRUSEL, BRATISLAVA. Doteraz bol cieľ jasný. Európske štáty sa budú k sebe postupne približovať, budú čoraz viac spolupracovať a vytvárať spoločné inštitúcie. Európska únia nie je len o ekonomike, integrácia sa prehlbuje aj v iných oblastiach.
V súdnictve, v spravodajských službách či v ochrane životného prostredia.
Krajiny, ktoré ešte nemajú euro, ho postupne prijmú. Tie, ktoré ešte neotvorili hranice, tak skôr či neskôr urobia, musia len splniť podmienky. A takto to malo byť prakticky vo všetkých oblastiach.
„Doteraz sme všetci smerovali k jednému cieľu, štáty sa líšili len v tom, kedy sa k nemu dostanú,“ hovorí pre SME analytik britského think-tanku Chatham House Iain Begg.
Aj Česko či Poľsko sa pri vstupe do Únie napríklad zaviazali, že raz prijmú euro.
A práve tento konsenzus sa v posledných rokoch v Európskej únii narúša. „Objavuje sa nový fenomén a ten spočíva v tom, že niektoré krajiny sa samy rozhodujú, že na niektorých formách integrácie sa nikdy nebudú zúčastňovať,“ vysvetľuje Begg.
Hrozba je riešením
Tomuto novému fenoménu sa hovorí dvojrýchlostná (prípadne viacrýchlostná) integrácia. Pojem, ktorý sa ešte pred pár rokmi používal ako výstraha s dodatkom, že by to ohrozilo jednotu Únie, sa teraz spomína ako riešenie súčasných problémov.
Hlásia sa k nemu najsilnejšie štáty Únie aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
“Ak by sa napríklad Nemecko s Francúzskom rozhodli, že budú presadzovať spoločnú obranu a budú ochotné do toho investovať peniaze, ako by štát ako Slovensko mohol ostať mimo?
„
„Musíme nájsť spôsob, ako zobrať do úvahy rôzne úrovne ambícií členských štátov, aby bola Európa schopná lepšie napĺňať očakávania všetkých európskych občanov,“ uviedli v stredajšom spoločnom vyhlásení francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault a jeho nemecký kolega Sigmar Gabriel.
Juncker v stredu predstavil päť možných scenárov ďalšieho vývoja Únie. Spomína možnosti od pokračovania v súčasnom vývoji cez obmedzenie integrácie len na jednotný trh po scenár, v ktorom „tí, ktorí chcú viac, môžu robiť viac“.