ŽENEVA. Odsun civilistov z mesta Aleppo vo východnej Sýrii bol ďalším z vojnových zločinov spáchaných počas šesť rokov trvajúceho ozbrojeného konfliktu v Sýrii.
Vyšetrovatelia Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) to uviedli v stredu zverejnenej správe venovanej vlaňajším bojom o sýrske mesto Aleppo.
Vyšetrovacia komisia OSN pre Sýriu sa vo svojej správe zamerala na preskúmanie násilností, ktorých sa všetky bojujúce strany dopustili v záverečnom súboji o Aleppo.
Nedobrovoľný odsun
Dohoda o odsune obyvateľstva z povstalcami kontrolovanej časti Aleppa podľa citovanej správy neumožnila civilistom, aby sa slobodne rozhodli, či ostanú, alebo odídu.
Dohoda nasledovala po mohutnej ofenzíve, ktorú sprevádzalo bombardovanie a ostreľovanie mesta, kde v závere neostalo v prevádzke jediné zdravotnícke zariadenie.
Odsun na základe takejto dohody sa podľa UNHRC môže považovať za "vojnový zločin násilného vysídlenia civilného obyvateľstva".
Použili chemické zbrane
Vyšetrovatelia ďalej dospeli k záveru, že armáda vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada použila vlani pri bombardovaní civilného obyvateľstva v Aleppe chemické zbrane - jedovatý plyn chlór.
Útoky sa mali odohrať vlani v septembri a decembri v čase bojov vládnych síl s podporou Ruska proti rebelom o kontrolu nad Aleppom.
Pracovníci OSN zdokumentovali stovky civilných obetí v dôsledku bombardovania chemickými bombami v septembri a decembri v Aleppe.
Správa sa opiera o výpovede svedkov, lekárov a natočené záznamy.
Úrad citovanú správu zverejnil iba deň po tom, ako Rusko a Čína na pôde Bezpečnostnej rady OSN vetovali rezolúciu o uvalení sankcií na sýrsku vládu za použitie chemických zbraní.