Británia už čoskoro uzavrie hranice pre občanov Európskej únie a Česku a Slovensku hrozí vlna navrátilcov, ktorí rozložia sociálny systém a vyvolajú humanitárnu katastrofu.
Podobný katastrofický scenár hlási konšpiračný web Aeronet.cz. Väčšina ľudí, ktorí sa vrátia, majú byť Rómovia, varuje autor.
Web sa odvoláva na údajný plán premiérky Theresy Mayovej zavrieť hranice po tom, ako Británia v marci oficiálne využije článok 50 Lisabonskej zmluvy o odchode z Európskej únie.
Opatrenia na hraniciach sa potom vraj budú ponášať na opatrenia, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump voči moslimským krajinám.
Aká je teda skutočnosť? Autor pospájal niekoľko správ, ktoré sú založené dobre informovaných zdrojoch, na skutočných vyjadreniach a pospájal ich do mixu, ktorý nie je pravdou.

O slobode pohybu
Britské médiá skutočne priniesli správu, že Briti môžu už v marci obmedziť slobodu pohybu v Európskej únii.
Opatrenia by sa však nemali týkať ľudí, ktorí už na britskom území žijú a nepôjde ani o zatvorenie hraníc.
Sloboda pohybu má totiž v Európskej únii viacero podôb. V prvom rade ide o možnosť slobodne cestovať, čo britská vláda nechce žiadnym spôsobom obmedzovať. Na rozdiel od Donalda Trumpa, ktorý sa snažil, aby sa do Spojených štátov nedostali žiadni občania vybraných, prevažne moslimských krajín.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Ak Británia skutočne časť slobody pohybu obmedzí, tak to budú pravidlá o tom, že každý občan členského štátu Európskej únie má rovnaké práva na pobyt či prácu.
V súčasnosti môže slovenský občan ostať žiť v Británii za rovnakých podmienok ako Brit. Nemôže byť diskriminovaný ani pri hľadaní práce.
Ak však niekto nepochádza z Európskej únie, musí žiadať o povolenie na pobyt či o pracovné povolenie. Práve toto by sa mohlo týkať aj občanov Slovenska, ak Briti „zatvoria hranice“.
Briti však podľa medializovaných informácií nechcú vracať domov občanov členských štátov Únie, ktorí už v krajine sú. To netvrdí dokonca ani web Breitbart, na ktorý sa Aeronet.cz odvoláva.
Žiadny údajný masívny návrat slovenských Rómov, ktorí v Británii mali zneužívať sociálne dávky, nehrozí.
Zmenia sa dávky
Zmeniť sa môžu len podmienky, za akých budú dávky poberať. V súčasnosti totiž rovnosť platí aj pri dávkach.
Ak má britský občan nárok na prídavky na dieťa v nejakej výške, rovnaký nárok má aj slovenský občan žijúci v Británii. Bez ohľadu na to, kde konkrétne dieťa žije.
Ak napríklad žije na Slovensku, čo sa často stáva, jeho rodičia dostávajú na neho rovnaké dávky, ako keby žilo v Británii.
Toto chceli Briti zmeniť už pred rokom, ešte pred referendom o vystúpení. Úniu žiadali, aby mohli vyplácať dávky podľa nákladov na život v krajinách, kde dieťa skutočne žije.
Pracujúci rodič s dieťaťom na Slovensku by tak v Británii dostával dávku porovnateľnú s tou, akú by dostával na Slovensku.