DONECK, KYJEV. Ukrajinskí radikáli odmietli ultimátum vedenia samozvaných republík vyhlásených v Donbase a oznámili, že budú pokračovať v blokáde železničných tratí.
Vyhlásil to v pondelok podľa agentúry TASS koordinátor tzv. štábu blokády obchodovania s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou (DĽR a LĽR), Anatolij Vynohrodskyj.
Reagoval tým na vyhlásenie lídrov DĽR a LĽR s varovaním, že vo všetkých priemyselných podnikoch pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré pôsobia v DĽR a LĽR, bude zavedená "nútená správa, ak blokáda nebude ukončená do stredy (1. marca 2017) 00.00 h" miestneho času.

Prerušia dodávky uhlia
Okrem toho DĽR a LĽR v prípade neukončenia blokády hrozia aj prerušením dodávok uhlia na Ukrajinu.
Vynohrodskyj uviedol, že DĽR a LĽR majú spory s podnikateľom Rinatom Achmetovom a "pokúšajú sa vyvíjať na nás nátlak".
"Ale to im nevyjde. To nie je znárodnenie, ale lúpež," vyhlásil na margo plánov o zavedení nútenej správy. Dodal, že uhlie z Donbasu nepotrebuje Ukrajina ani Rusko, "preto sa ich zmocnila panika".

Pokus o zastrašenie
Heorhij Tuka, ukrajinský minister pre územia, ktoré Kyjev nemá pod kontrolou, v reakcii na najnovší vývoj vyjadril presvedčenie, že DĽR a LĽR "neznárodnia ukrajinské podniky pôsobiace v Donbase". Podľa neho ide o pokus "zastrašiť nás".
Najvyšší predstavitelia DĽR a LĽR, Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij, súčasne obvinili Kyjev z využitia radikálov na blokádu železničných tratí, čo viedlo k zastaveniu výroby v mnohých priemyselných podnikoch v Donbase.
Zdôraznili tiež, že v dôsledku týchto udalostí budú "transformovať výrobné procesy v svojich republikách a orientovať ich na trh Ruska a ďalších krajín".
Podľa TASS-u už obe republiky vytvorili štáby na kontrolu prechodu donbaských priemyselných podnikov spod ukrajinskej jurisdikcie pod nútenú správu.

Obchodovanie je protizákonné
Blokáda Donbasu sa začala 25. januára, keď skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie (ATO) v Donbase, medzi ktorými boli aj poslanci ukrajinského parlamentu, zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate vedúce na územia kontrolované separatistami.
Radikáli svoj krok zdôvodnili tvrdením, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné.
Jeden z účastníkov blokády, poslanec ukrajinského parlamentu Semen Semenčenko, podľa agentúry Interfax pohrozil aj blokádou železničného spojenia medzi Ukrajinou a Ruskom.
Doterajšia blokáda viedla k výpadkom v zásobovaní uhlím, ukrajinské úrady boli preto nútené zaviesť mimoriadne úsporné opatrenia.