SME

Komisár Rady Európy vyzval štáty, aby umožnili homosexuálom registrované partnerstvá

Prvou krajinou, ktorá umožnila registrované partnerstvá, bolo v roku 1989 Dánsko.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA/ŠTRASBURG. Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Nils Muižnieks vyzval členské štáty RE, aby zaručili právne uznanie dvojiciam osôb rovnakého pohlavia a zaistili im také práva ako dvojiciam rozdielneho pohlavia.

Možnosť homosexuálov uzavrieť registrované partnerstvo je otázkou rovnosti, uviedol Muižnieks.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odstraňovanie diskriminácie

Slovensku a ďalším krajinám v správe zverejnenej tento týždeň odporučil, aby pokračovali v odstraňovaní diskriminácie založenej na sexuálnej orientácii v oblasti rodinného práva a podnikli niekoľko opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe aj mimo nej silnie trend poskytovať dvojiciam rovnakého pohlavia právne uznanie ich vzťahu, čo znamená zaistiť určité, presne stanovené druhy ochrany, spomenul komisár v správe.

Prvou krajinou, ktorá umožnila "registrované partnerstvá", bolo v roku 1989 Dánsko, pričom v roku 2001 Holandsko ako prvé zaviedlo manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

V súčasnosti zaručuje určitú formu právneho uznania homosexuálnych dvojíc 47 štátov na svete a 27 z nich patrí k členom Rady Európy, dodal komisár v správe zverejnenej 21. februára.

Táto téma často vyvoláva emócie. V roku 2015 nadšené davy mávali dúhovými vlajkami na Dublinskom hrade v Írsku a oslavovali dramatické víťazstvo, keď politici schválili manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým, v roku 2013, demonštrácie a protidemonštrácie polarizovali francúzsku spoločnosť, keď v parlamente prebiehali diskusie o homosexuálnych manželstvách, pripomenul Muižnieks.

Hovorí o rovnosti pred zákonom

Najsilnejší nesúhlas sa zrejme kryštalizuje okolo pojmu "manželstvo", ale argumenty pri téme uznania dvojíc rovnakého pohlavia často odhalia hlboko zakorenenú homofóbiu a diskrimináciu lesieb i gejov, dodal komisár.

Mnohé členské štáty RE stále neposkytujú vôbec žiadnu formu právneho uznania homosexuálnych dvojíc - čo má závažné negatívne dôsledky pre týchto ľudí a ich blízkych.

Právne uznanie homosexuálnych dvojíc sa podľa komisára zužuje na jeden základný pojem: rovnosť pred zákonom.

Civilné manželstvá, civilné zväzky čiže registrované partnerstvá prinášajú výhody, práva a povinnosti, ktoré štát zaručuje dvojici v stabilnom partnerstve.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Muižnieksa narastá zhoda v názore, že vláda nesmie diskriminovať dvojice osôb rovnakého pohlavia a odoprieť im druhy ochrany, aké využívajú úradne uznané zväzky osôb rozdielneho pohlavia.

Témou diskusie v San Marine a Monaku

Rýchly pohyb smerujúci k právnemu uznaniu dvojíc rovnakého pohlavia nastal v Európe za posledné dve desaťročia.

V súčasnosti väčšina - 27 zo 47 - členských štátov Rady Európy poskytuje určitý druh právneho uznania homosexuálnych partnerstiev.

Trinásť z týchto 27 štátov prijalo zákony umožňujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Návrh zákona o registrovaných partnerstvách homosexuálov je v súčasnosti témou diskusie v San Marine a Monaku.

Prieskumy verejnej mienky v mnohých európskych krajinách ukazujú, že obyvatelia sú čoraz viac naklonení tomu, aby boli uznané práva homosexuálnych dvojíc - oveľa viac, než si politici niekedy myslia, napísal v správe komisár.

SkryťVypnúť reklamu

Výlučne zväzok muža a ženy

Existuje však aj opačná reakcia na tento trend. V Slovinsku v decembri 2015 nebolo úspešné referendum o uznaní manželstiev homosexuálov.

Vo viacerých európskych štátoch zareagovali schválením dodatku k ústave, kde je manželstvo špecifikované výlučne ako zväzok muža a ženy.

Avšak aj keď to niektoré štáty schválili, napríklad Chorvátsko a Maďarsko, umožňujú homosexuálnym párom registrované partnerstvo.

Muižnieks v správe napísal, že na svojich nedávnych návštevách v San Marine, na Slovensku a v Lotyšsku sa stretol s aktivistami z prostredia lesieb a gejov, ktorí mu uviedli niekoľko jasných príkladov konkrétnych problémov spôsobených chýbajúcim právnym uznaním stálych homosexuálnych vzťahov.

Homosexuálne dvojice nemajú dedičné práva, dokonca ani po celoživotnom spoločnom užívaní a nadobudnutí majetku. Takýto partner nemá oprávnenie na vdovský či vdovecký dôchodok; nemôže zostať bývať v byte zosnulého partnera; môžu mu odoprieť návštevy v nemocnici, ak je jeho partner po ťažkej nehode hospitalizovaný a nemôže vysvetliť vzťah; nemá prístup ani k jeho zdravotnému záznamu.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy môžu vzniknúť aj v otázke ďalšej starostlivosti o spoločne vychovávané deti v prípade rozchodu partnerov alebo úmrtia jedného z nich, upozornil v správe Muižnieks.

Chcú rovnaké práva

Podľa odporúčania komisára by 20 členských štátov Rady Európy, ktoré stále neposkytujú právne uznanie homosexuálnym partnerstvám, malo prijať legislatívu, aby umožnili aspoň registrované partnerstvá.

Tie zabezpečia, aby práva či povinnosti priznané zosobášeným alebo registrovým heterosexuálnym partnerom boli rovnako priznané aj homosexuálnym partnerom - napríklad v oblastiach sociálneho zabezpečenia, daní, zamestnaneckých a dôchodkových výhod, slobody pohybu, znovuzlúčenia s rodinou, rodičovských práv a dedičstva.

Komisár tiež uviedol, že štáty by mali propagovať úctu voči gejom, lesbičkám a bisexuálnym osobám a bojovať proti diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii - to všetko prostredníctvom vzdelávania v oblasti ľudských práv a osvetových kampaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 025
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 224
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 383
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 492
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 397
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 726
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 023
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice: ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice.


Viktor Pečovský (druhý sprava) skompletizoval unikátny hetrik.

Kto v Prezidentskom pohári napodobní Pečovského a Kuráka?


Matej Chalupa

V play-off prebehlo dvanásť testov, z toho pozitívny bol jeden.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu