PEKING. Stovky čínskych vojenských veteránov demonštrovali v posledných dvoch dňoch v centre Pekingu.
Účastníci protestu sa sťažovali na nedostatočnú podporu štátu po prepustení z armády, ktorá znižuje svoj stav o tristotisíc členov.
Prepustení vojaci sú presvedčení, že by im úrady mali pomôcť s hľadaním nového zamestnania, mali by im poskytovať adekvátne peňažné dávky a zabezpečiť prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.
Protesty v Pekingu
Stovky nespokojných veteránov, oblečených v zelených či modrých maskáčových uniformách, sa zhromaždili vo štvrtok ráno pred protikorupčným úradom vládnucej Komunistickej strany Číny. Účastníci akciu natočili a videonahrávku agentúre Reuters poslali.
Menší počet demonštrantov sa zišiel vo štvrtok ráno pred ministerstvom pre občianske záležitosti, po krátkej dobe ale bola demonštrácia rozohnala, povedal jeden z prepustených vojakov agentúre Reuters.
Hovorca ministerstva obrany Žen Kuo-čchiang na otázku týkajúcu sa protestov vyhlásil, že vláda sa stará o sociálne zabezpečenie veteránov, prikladá veľký význam riešenie ich problémov a urobila už veľa pre zlepšenie ich podmienok.
Modernizácia na úkor vojakov
Čínska armáda prechádza rozsiahlou modernizáciou. Prezident Si Ťin-pching v roku 2015 oznámil, že armáda zníži svoje stavy na dva milióny z 2,3 milióna vojakov.
Väčšina z plánovaného počtu tristotisíc vojakov by mala byť prepustená do konca tohto roka. Financie majú ísť na vyspelé zbrane pre letectvo a námorníctvo.

Posledná veľká demonštrácia vojenských veteránov proti prepúšťaniu z armády sa uskutočnila v októbri minulého roka a zúčastnilo sa jej viac ako tisíc ľudí.
Čao Sin-Jüe, niekdajší dobrovoľný vojak z provincie Che-nan, uviedol, že demonštranti sa tentoraz vydali na cestu do Pekingu zo všetkých kútov Číny, ale polícia mnohým z nich v prístupe do metropoly zabránila.
"Skôr to bolo tak, že dobrovoľní vojaci, keď sa vrátili domov, mali svoju pôdu. Teraz nemáme prácu, penziu, nič," povedal Čao.
Ako uviedla agentúra Reuters, veľké prejavy občianskej nespokojnosti pred hlavnými vládnymi budovami v Pekingu sú neobvyklé.
Hlavné mesto sa navyše pripravuje na výročné zasadnutie čínskeho parlamentu, ktoré sa začne v prvom marcovom víkende.
V čase týchto stretnutí panujú tradične v metropole sprísnené bezpečnostné opatrenia a obmedzené sú aj cesty do Pekingu.