ŽENEVA. Delegácie sýrskej vlády a opozície zasadli na ženevských rokovaniach proti sebe v jednej miestnosti Paláca národov pod vlajku OSN.
Je to prvýkrát za tri roky, čo OSN rozhovory organizuje. Tie štvrtkové sú už štvrté a majú pomôcť nájsť politické riešenie sýrskeho konfliktu, ktorý trvá od roku 2011 a vyžiadal si cez 300-tisíc obetí.

Zlý sen
Na stretnutie s de Misturom prišiel sýrsky vyslanec pri OSN Bašár Džaafarí len s malým tímom svojich spolupracovníkov, a nie s kompletnou delegáciou.
De Mistura sa najprv dopoludnia stretol s oboma delegáciami oddelene. Popoludní ale delegácie prišli do spoločnej sály a sedeli oproti sebe. Vyslanec OSN ich požiadal, aby spolupracovali v zmysle ukončenia konfliktu.
Sýrsky národ chce nájsť cestu z tohto "zlého sna" a praje si budúcnosť, ktorá zaistí jeho legitímne nároky, povedal de Mistura pred oboma delegáciami.
"Žiadam vás, aby ste spolupracovali. Viem, že nebude ľahké ukončiť tento strašný konflikt a položiť základ krajiny, ktorá bude žiť v mieri, bude zvrchovaná a zjednotená. Bojujúce strany majú historickú zodpovednosť a príležitosť ukončiť vojnu, ktorá ničí ich krajinu šesť rokov. Je vašou zodpovednosťou ten krvavý konflikt ukončiť," povedal de Mistura.

Povstalci chcú Assadovu rezignáciu
Po skončení krátkej ceremónie podal ruku členom oboch delegácií, ktoré potom odišli. Nie je jasné, či budú v rozhovoroch pokračovať spoločne.
K priamemu rokovaniu vyzvala v stredu aj opozičná vyjednávacia komisia (HNC), ktorá zastrešuje niekoľko opozičných skupín a ktorej sa niekedy tiež hovorí Rijádska skupina. V súčasnosti ju vedie kardiológ Násir Hariri.
Ešte popoludní panovali pochybnosti o tom, o čom sa bude rokovať. Stály ruský zástupca pri misii OSN v Ženeve Alexej Borodavkin rokoval s Bašárom Džaafarím, ktorý vedie sýrsku vládnu delegáciu.
Po stretnutí vyhlásil, že povstalci a ich západní spojenci požadujú odstúpenie prezidenta Assada, čo Borodavkin označil za "absurdné".
"Vládna delegácia do Ženevy prišla s pokynom dosiahnuť v rozhovoroch pokrok. Program tých rokovaní ale nie je stále pripravený, ak tomu rozumiem," povedal Borodavkin novinárom.
Loading
...

Riešenie v nedohľadne
O úlohe Ruska v Sýrii vo štvrtok hovoril ruský prezident Vladimir Putin. Povedal, že ruským cieľom je stabilizovať legitímnu vládu a poraziť terorizmus.
"Náš cieľ nie je miešať sa do vnútorných záležitostí Sýrie. Čím rýchlejšie Sýria prejde k politickému riešeniu, tým väčšiu šancu bude mať svetové spoločenstvo na ukončenie teroristického moru na sýrskom území," povedal Putin. Ruská armáda vstúpila do bojov v Sýrii v roku 2015 na strane sýrskej vlády.
Rokovania by sa podľa Misturu mali sústrediť na dohodu o zostavení vlády, na zmenu ústavy a na prípravu volieb v Sýrii.
Strany konfliktu ale rozdeľuje najmä spor o osude Asada, ktorého okamžitý odchod z úradu požaduje opozícia. Asad odchod odmieta a chce, aby o tom, kto bude Sýriu vládnuť, rozhodli Sýrčania vo voľbách
V Ženeve ide o prvé mierové rozhovory o urovnaní sýrskeho konfliktu za posledných desať mesiacov. Vlani v apríli diskusie uviazli na mŕtvom bode kvôli eskalácii bojov v Sýrii.
Samotný vyslanec OSN neočakáva, že by súčasné kolo ženevských rokovaní mohlo priniesť prelom v riešení sporných otázok.
Okrem OSN sa politické riešenie sýrskeho konfliktu snažia sprostredkovať aj Rusko, Irán a Turecko, ktoré od začiatku tohto roku zorganizovali už niekoľko kôl rozhovorov v kazašskom hlavnom meste Astana.