BISMARCK, BRATISLAVA. LaDonna Brave Bull (Statočný býk) Allardová žila na brehu Canonball River celý život. Jej praprastará mama prežila pred vyše 150 rokmi konflikt medzi Siouxami a americkou armádou, jej rodičia zažili, ako americká vláda na rieke postavila priehradu.
„Bola som dievča, keď prišli povodne a znesvätili naše pohrebisko. V tejto vode sú naši ľudia. Táto rieka je príbehom celého môjho života,“ napísala Allardová pre magazín Yes.
Keď sa dozvedela, že cez indiánsku rezerváciu Standing Rock v Severnej Dakote povedie časť vyše 1800 kilometrov dlhého ropovodu, na protest začala organizovať na spornom mieste dočasný tábor.
V júli už bolo takmer isté, že projekt kľúčového ropovodu nezrušia. „Vzala som svoj iPhone, spravila krátke video a dala ho na facebook so žiadosťou: Prosím, príďte pomôcť. A ľudia prišli a stále prichádzali zo všetkých domorodých národov. V živote som si nepredstavovala, že niečo také uvidím,“ povedala o svojom poslaní ochraňovať vodu v novembri pre rádio CBC.
Tento týždeň sa príbeh takmer rok trvajúceho protestného hnutia čiastočne skončil – desiatky posledných demonštrujúcich museli z tábora odísť, niekoľkých zatkli a stany típí poslední odchádzajúci zapálili.

Radosť prekazil Trump
Ropovod Dakota Access má zjednodušiť prepravu asi 570-tisíc barelov ropy denne zo Severnej Dakoty až do štátu Illinois.
Projekt za takmer štyri miliardy dolárov je takmer hotový, na jeho sprevádzkovanie chýba už len krátky úsek vedúci práve cez sporné územie siouxskej rezervácie Standing Rock.
Ropovod môže podľa kritikov ohroziť zásoby pitnej vody na rieke Missouri v rezervácii a navyše narúša posvätné miesta.
“V istom zmysle je to určite pocit víťazstva.
„
Napriek mrazivému počasiu v tábore protestovali aj v decembri tisícky ľudí, najmä členovia indiánskych kmeňov z celej krajiny, ale aj aktivisti, ekológovia či vojenskí veteráni.
„Je to nádherné. Vaša prítomnosť sem pritiahla pozornosť celého sveta,“ povedal 4. decembra podľa New York Times kmeňový predseda Dave Archambault II. Protestujúci vtedy oslavovali veľký úspech – Obamova administratíva oznámila, že bude hľadať pre ropovod alternatívnu trasu.
Odvtedy sa veľa zmenilo – nový americký prezident Donald Trump hneď počas prvých dní Obamov návrh zrušil a podpísal dekrét podporujúci dokončenie ropovodu. Demonštranti žijúci na mieste niekoľko mesiacov dostali do stredy termín na opustenie tábora.