SME

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nepokoje v štokholmskej štvrti. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. „Pozrite sa na to, čo sa minulú noc stalo vo Švédsku,“ povedal v sobotu na mítingu na Floride americký prezident Donald Trump.

Chcel tak obhájiť svoju tvrdú imigračnú politiku. Vo Švédsku sa však nič vážne nestalo – Trump len čerpal z reportáže televízie Fox o problémoch s migrantmi v škandinávskej krajine.

O niekoľko dní neskôr však v Štokholme skutočne vypukli v prevažne imigrantskej štvrti nepokoje. V pondelok pri zatýkaní muža podozrivého z užívania drog zaútočila skupina mladých ľudí na políciu, zapálila niekoľko áut a polícia musela aj vystreliť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Polícia vyšetruje nepokoje v prisťahovaleckej štvrti Štokholmu Čítajte 

Nepokoje tak dostali krajinu, kde Štokholm označujú za hlavné mesto znásilnení, a Malmö za najnebezpečnejšie mesto západnej Európy, opäť do internetových fór. Fakty a štatistiky ukazujú, že informácie o násilí v Škandinávii sú veľmi nepresné a štatistiky skreslené.

Desaťmiliónová krajina, ktorá v roku 2015 prijala 162-tisíc utečencov, priznáva, že s niektorými komunitami má problémy. Práve Švédsko je preto pre médiá aj kritikov otvorenej politiky voči utečencom obľúbeným príkladom krajiny, kde multikulturalizmus zlyhal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V médiách sa rozoberali vzájomné útoky gangov v meste Malmö, sexuálne obťažovanie na letných festivaloch aj vražda 22-ročnej ženy v nákupnom centre, ktorú zabil žiadateľ o azyl.

Úrady aj politici však tvrdia, že reálne problémy sú niekde inde a správy o kriminalite migrantov sú nafúknuté.

Vrážd ako v Bratislave

V Malmö na juhu Švédska žije asi 340-tisíc ľudí, z toho až tretina ľudí sa narodila v zahraničí – najmä v Iraku, Srbsku, Dánsku či Poľsku. Mesto s veľkou moslimskou populáciou bolo minulý rok viackrát označené za najnebezpečnejšie mesto v západnej Európe.

„To, čo počujeme, je veľmi, veľmi extrémne preháňanie založené na niekoľkých izolovaných prípadoch a tvrdenie, že je to priamo spojené s imigráciou, je viac-menej nepravdivé."

Jerzy Sarnecki, kriminológ

Policajný komisár Mats Karlsson pre server thelocal.se tvrdí, že mesto má síce problém s individuálnou kriminalitou a gangmi, no žiadny z prechádzajúcich prípadov neklasifikujú ako terorizmus.

„Keď sa ma pýtali, či mi volávajú ustarostení obyvatelia Malmö, odpoveď je nie. Tí, ktorí tu žijú, to nevidia tak čierno-bielo,“ povedal Karlsson a hovorí najmä o tom, že kriminalita nie je väčšinou namierená na bežných obyvateľov.

„Kriminálnici tu útočia na kriminálnikov,“ dodáva. V údajne najnebezpečnejšom meste došlo v roku 2015 k dvanástim vraždám, čo je také isté číslo ako údaj za ten istý rok v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj švédske mesto Lund sa na pár dní stalo najnebezpečnejším mestom na planéte – Švéd Linus Trulsson dal totiž cielene zlé hodnotenia mestu na stránke Numbeo, ktorú často médiá využívajú ako zdroj štatistík. Hodnotenie sem však pridávajú používatelia a nejde o oficiálne štatistiky, Trulsson tak chcel upozorniť na absurdnosť viacerých článkov. Univerzitné mesto sa tak dostalo pred mestá ako Caracas či Johannesburg, píše thelocal.se.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UJJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu