ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. „Pozrite sa na to, čo sa minulú noc stalo vo Švédsku,“ povedal v sobotu na mítingu na Floride americký prezident Donald Trump.
Chcel tak obhájiť svoju tvrdú imigračnú politiku. Vo Švédsku sa však nič vážne nestalo – Trump len čerpal z reportáže televízie Fox o problémoch s migrantmi v škandinávskej krajine.
O niekoľko dní neskôr však v Štokholme skutočne vypukli v prevažne imigrantskej štvrti nepokoje. V pondelok pri zatýkaní muža podozrivého z užívania drog zaútočila skupina mladých ľudí na políciu, zapálila niekoľko áut a polícia musela aj vystreliť.

Nepokoje tak dostali krajinu, kde Štokholm označujú za hlavné mesto znásilnení, a Malmö za najnebezpečnejšie mesto západnej Európy, opäť do internetových fór. Fakty a štatistiky ukazujú, že informácie o násilí v Škandinávii sú veľmi nepresné a štatistiky skreslené.
Desaťmiliónová krajina, ktorá v roku 2015 prijala 162-tisíc utečencov, priznáva, že s niektorými komunitami má problémy. Práve Švédsko je preto pre médiá aj kritikov otvorenej politiky voči utečencom obľúbeným príkladom krajiny, kde multikulturalizmus zlyhal.
V médiách sa rozoberali vzájomné útoky gangov v meste Malmö, sexuálne obťažovanie na letných festivaloch aj vražda 22-ročnej ženy v nákupnom centre, ktorú zabil žiadateľ o azyl.
Úrady aj politici však tvrdia, že reálne problémy sú niekde inde a správy o kriminalite migrantov sú nafúknuté.
Loading
...
Vrážd ako v Bratislave
V Malmö na juhu Švédska žije asi 340-tisíc ľudí, z toho až tretina ľudí sa narodila v zahraničí – najmä v Iraku, Srbsku, Dánsku či Poľsku. Mesto s veľkou moslimskou populáciou bolo minulý rok viackrát označené za najnebezpečnejšie mesto v západnej Európe.
“„To, čo počujeme, je veľmi, veľmi extrémne preháňanie založené na niekoľkých izolovaných prípadoch a tvrdenie, že je to priamo spojené s imigráciou, je viac-menej nepravdivé."
„
Policajný komisár Mats Karlsson pre server thelocal.se tvrdí, že mesto má síce problém s individuálnou kriminalitou a gangmi, no žiadny z prechádzajúcich prípadov neklasifikujú ako terorizmus.
„Keď sa ma pýtali, či mi volávajú ustarostení obyvatelia Malmö, odpoveď je nie. Tí, ktorí tu žijú, to nevidia tak čierno-bielo,“ povedal Karlsson a hovorí najmä o tom, že kriminalita nie je väčšinou namierená na bežných obyvateľov.
„Kriminálnici tu útočia na kriminálnikov,“ dodáva. V údajne najnebezpečnejšom meste došlo v roku 2015 k dvanástim vraždám, čo je také isté číslo ako údaj za ten istý rok v Bratislave.
Aj švédske mesto Lund sa na pár dní stalo najnebezpečnejším mestom na planéte – Švéd Linus Trulsson dal totiž cielene zlé hodnotenia mestu na stránke Numbeo, ktorú často médiá využívajú ako zdroj štatistík. Hodnotenie sem však pridávajú používatelia a nejde o oficiálne štatistiky, Trulsson tak chcel upozorniť na absurdnosť viacerých článkov. Univerzitné mesto sa tak dostalo pred mestá ako Caracas či Johannesburg, píše thelocal.se.