SME

Amnesty kritizuje Slovensko za diskrimináciu Rómov, Belgicku vyčíta väznice

Maďarsko sa v správe o porušovaní ľudských práv vo svete spomína viac než v minulých rokoch.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRUSEL, BRATISLAVA. Organizácia Amnesty International (AI) zverejnila v stredu výročnú správu o porušovaní ľudských práv vo svete. Slovensko v nej kritizovala najmä za pokračujúcu diskrimináciu Rómov, avšak spomenula aj podľa nej protiimigračné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa autorov správy Slovenská republika urobila len malý pokrok v oblasti zabezpečenia práva rómskych detí na vzdelanie. Napriek určitému zlepšeniu legislatívneho rámca majú rómski žiaci stále príliš vysoké zastúpenie v špeciálnych školách, triedach pre deti s mentálnym postihnutím alebo v etnicky segregovaných školách a triedach. Neexistujú pritom dôkazy o tom, že by vláda SR v tomto smere prijímala nejaké efektívne opatrenia na riešenie tejto situácie, píše sa v správe.

SkryťVypnúť reklamu

Amnesty tiež vyjadruje znepokojenie nad tým, že na Slovensku naďalej chýba efektívne vyšetrovanie prípadov neprimeraného použitia sily voči Rómom, alebo sa riešenie týchto káuz veľmi preťahuje.

V tejto súvislosti AI poukazuje na potrebu zavedenia plne nezávislého a transparentného mechanizmu na kontrolu práce polície.

V kapitole o Slovensku sa spomínajú aj novozavedené protiteroristické opatrenia, ktoré začali platiť v januári tohto roku. AI si konkrétne všíma to, že osoby podozrivé z terorizmu budú môcť byť po novom zadržiavané až 96 hodín bez vznesenia obvinení.

Prečítajte si tiež: Neubytovali Turkov, hrozí im pokuta 66 400 eur Čítajte 

Správa zaznamenáva aj o to, že Slovensko, ktoré ako predsednícka krajina EÚ presadzovalo myšlienku udržateľnej migrácie, odmieta povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov z iných členských krajín EÚ. Namiesto toho vyjadrilo ochotu prijať na dobrovoľnej báze 100 utečencov z Grécka a Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

V časti venovanej diskriminácii Amnesty píše o prípade bratislavského penziónu, ktorý "z bezpečnostných dôvodov" odmietol ubytovať trojicu študentov z Turecka. V rovnakej podkapitole sa spomína aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý podľa AI "verejne spája moslimov a utečencov s terorizmom a používa protiimigračnú rétoriku".

Amnesty si všíma aj vlaňajšie opakované pochody Ľudovej strany Naše Slovensko zamerané proti prisťahovalcom.

Dlhodobé nedostatky Belgicka

Podmienky vo väzniciach, diskrimináciu na základe náboženstva a etnicity a prílíš prísne opatrenia prijaté v bezpečnostnej oblasti vyčíta Belgicku Amnesty International vo svojej správe.

Najzávažnejšie výhrady AI voči Maďarsku sa týkajú utečencov a žiadateľov o azyl.

Riaditeľka AI Maďarsko Júlia Ivánová

Podľa organizácie má Belgicko v dodržiavaní ľudských práv dlhodobo nedostatky.

SkryťVypnúť reklamu

AI pravidelne kritizuje stav väzníc v Belgicku. Vo svojej najnovšej správe ich označuje za preplnené, opotrebované a bez dostatočného prístupu k zdravotnej starostlivosti. Podmienky sa podľa AI ešte viac zhoršili po vlaňajšom trojmesačnom štrajku pracovníkov väzníc.

Prečítajte si tiež: Amnesty: Protiteroristické opatrenia viedli k okliešteniu ľudských práv Čítajte 

Diskriminácia rastie

Psychicky chorých väzňov Belgicko umiestňuje v bežných celách bez dostatočnej lekárskej pomoci, píše ľudskoprávna organizácia vo svojej výročnej správe. Názor AI podporilo aj rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý vlani konštatoval, že podmienky väzby psychicky chorých v Belgicku sú "štrukturálnym problémom".

AI poukázala na nárast diskriminácie moslimov po marcových teroristických atentátoch v Bruseli, najmä pri hľadaní zamestnania. Problémom je aj údajná predpojatosť polície voči niektorým etnických a náboženským menšinám.

SkryťVypnúť reklamu

Za sporné a príliš prísne označila organizácia viaceré bezpečnostné opatrenia prijaté po bruselských útokoch. Opatrenia na boj proti radikalizácii podľa AI zasahujú do slobody zhromažďovania a prejavu. V správe tiež pripomenula, že Belgicko prijalo zákon dávajúci polícii väčšie právomoci pri sledovaní podozrivých.

AI kritizuje belgické regionálne vlády, najmä valónsku, za predaj zbraní Saudskej Arábií a ďalším krajinám, ktoré sú zapojené do ozbrojeného konfliktu v Jemene.

Vo svojej správe tiež konštatuje, že 70 percent prípadov domáceho násilia zostalo bez trestu a belgické zákony nie sú v potláčaní tohto konania dostatočne efektívne.

Prečítajte si tiež: Pomáhal rodine dostať sa do Európy. Pre Maďarov je terorista Čítajte 

Sporný štatút protiteroristickej hrozby

Maďarsko sa v správe o porušovaní ľudských práv vo svete spomína viac než v minulých rokoch. Podľa agentúry MTI na to v stredu upozornila v Budapešti riaditeľka AI Maďarsko Júlia Ivánová, podľa ktorej výkon Maďarska v oblasti ľudských práv je trpkým sklamaním - je jedným z najslabších v európskom regióne.

SkryťVypnúť reklamu

"Najzávažnejšie výhrady AI voči Maďarsku sa týkajú utečencov a žiadateľov o azyl. Maďarsko už roky robí všetko pre to, aby tí, čo utekajú pred vojnami a prenasledovaním, nedostali žiadnu ochranu," povedala Ivánová.

Ďalším problémom v Maďarsku je podľa jej slov zavedenie sporného štatútu protiteroristickej hrozby, tlak vlády vyvíjaný na občianske organizácie, situácia slobody tlače a názoru, diskriminácia Rómov a porušovanie práv utečencov či migrantov.

Naďalej vstup obmedzujú

Amnesty v správe viackrát spomenula prípad Sýrčana žijúceho na Cypre, ktorého súd v Segedíne v prvostupňovom konaní 30. novembra 2016 uznal za vinného z teroristického činu a uložil mu desaťročný trest odňatia slobody. Obžalovaný ako účastník masových nepokojov pri hraničných zábranách ilegálne prekročil štátnu hranicu a spáchal násilný trestný čin namierený proti policajtom, čo je v zmysle platných maďarských právnych noriem teroristickým aktom.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarsko už roky robí všetko pre to, aby tí, čo utekajú pred vojnami a prenasledovaním, nedostali žiadnu ochranu.

Riaditeľka AI Maďarsko Júlia Ivánová

Podľa AI tento súdny proces svedčí o mylnom aplikovaní skutku teroristického činu, ako aj o snahe maďarskej vlády spájať teroristov so žiadateľmi o azyl. K tejto situácii prispela aj novela maďarskej ústavy, ktorá zaviedla nejasný a demokratickými prostriedkami ťažko kontrolovateľný štatút teroristickej hrozby.

Správa organizácie Amnesty International zdôrazňuje, že Maďarsko aj naďalej obmedzuje vstup utečencov a žiadateľov o azyl na svoje územie, pričom tisíce ľudí trestne stíha za ilegálne prekročenie hraničných zábran.

AI zaradila maďarského premiéra Viktora Orbána medzi lídrov šíriacich "jedovatú agendu", ktorá z ľudských bytostí robí "lovecké psy a obetných baránkov" a dehumanizuje celé skupiny ľudí. Ďalšími takými politikmi sú podľa Amnesty americký prezident Donald Trump, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či filipínsky prezident Rodrigo Duterte.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 097
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 664
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 570
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu