BENÁTKY, BRATISLAVA. V auguste sa v uliciach talianskych Benátok objavili anonymné plagáty s nápisom „Turisti, choďte preč. Ničíte naše mesto“.
O pár týždňov neskôr zase miestni naskákali do vody a aj s gondolami blokovali vstup výletným lodiam, ktoré každý deň privážajú do mesta stovky turistov a večer ich zase odvážajú preč.
V Benátkach sa cez víkend oficiálne začal tradičný karneval, ktorý do mesta pritiahne každoročne asi tri milióny turistov.
Masívny počet návštevníkov, preplnené mesto, ale aj čoraz viac incidentov a problémov opäť rozvíril debatu o tom, ako historické mesto čo najlepšie ochrániť. Úrady sa prikláňajú k tomu, že vstup do Benátok bude treba čoskoro obmedziť.
„Benátky sú mesto – múzeum, a nevidím dôvod, prečo by sa príchody a návštevy nemohli plánovať, najmä keď to moderné technológie tak uľahčujú,“ povedal minulý týždeň podľa agentúry ANSA guvernér regiónu Benátsko Luca Zaia. Benátky však nie sú jediným turistickým mestom, ktoré má už turistov priveľa.
„Turizmus pomaly mení to, čo milujeme na mestách ako Barcelona a Benátky. Ak podniky začínajú najskôr slúžiť turistom pred domácimi, tieto zážitky strácajú autenticitu,“ dodáva.

Skoky do kanála aj kŕmenie holubov
Opitý 49-ročný novozélandský turista sa v auguste rozhodol spestriť svoj pobyt a skočil do kanála zo slávneho mostu Rialto v srdci Benátok. Neskočil však do vody – dopadol na prechádzajúci vodný taxík, kde zranil aj vodiča a loď poškodil.
Starosta po incidente na twitter napísal, že bude pri podobných prípadoch vyžadovať pre nevychovaných turistov noc v cele. Benátky už teraz majú niekoľko obmedzení, ktoré museli vydať a ktoré sa napriek tomu často porušujú.
Nie je tu dovolené plávať vo vode (ktorá je často znečistená), muži by nemali chodiť bez tričiek, rodiny nesmú kŕmiť holuby na Námestí sv. Marka ani jesť zabalené obedy, píše The Telegraph.
Práve Benátky sú jedným z najviac ohrozených turistických miest – rizikom nie je len stúpajúca hladina mora, ale aj čoraz menší počet miestnych obyvateľov, ktorých turizmus vyháňa.

Vyhnali ho po desaťročiach
Storočný učiteľ latinčiny Gino Zennaro prišiel do Benátok ešte počas druhej svetovej vojny, keď v centre žilo ešte 150-tisíc obyvateľov. Po vyše sedemdesiatich rokoch ho z prenajatého bytu minulý rok vyhnali, aby ho nový majiteľ mohol prenajímať turistom.
„Ten byt mal tak rád, že sme mu nemohli povedať, že ho jednoducho vyhodili. Povedali sme mu, že je to len pre dočasnú renováciu,“ hovorí pre denník The Times jeho 72-ročná dcéra Laura Zennarová. Dnes žije v historickom centre asi 55-tisíc ľudí.
Benátky sú dnes aj podľa denníka Corriere della Sera symbolom úpadku, do akého ho dohnal nekontrolovateľný turizmus.