LONDÝN, BRATISLAVA. Zneužívajú sociálne dávky, zaťažujú zdravotný systém, berú domácim prácu a zvyšujú kriminalitu.
Tak mnohí Briti nehovoria len o migrantoch z Blízkeho východu či Afriky, ale aj o Východoeurópanoch.
Cudzinci pracujúci vo Veľkej Británii sa teraz snažia dokázať, že tieto mýty sa nezakladajú na pravde a Británia by v skutočnosti mala bez migrantov veľké problémy.

Začiatky boli hrozné
Anna prišla z Poľska do Británie pred pätnástimi rokmi po tom, čo stretla svojho britského partnera. Dnes učí hru na klavíri.
„Moje začiatky boli hrozné, nevedela som si nájsť prácu, nielen učiteľskú, ale žiadnu,“ opisuje svoj príbeh na stránke hnutia One Day Without Us (Jeden deň bez nás).
Práve toto hnutie vyhlásilo 20. februára za protestný deň na podporu migrantov žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii. Dnes Anna vedie úspešnú hudobnú školu, no súčasne kritizuje xenofóbne nálady po hlasovaní o brexite.
„Neprišla som sem nikomu kradnúť prácu, pýtať si prídavky či robiť problémy. Podporujem toto hnutie, pretože už nechcem byť obetným baránkom za zlyhania vlády,“ dodáva.
Tisícky ľudí v pondelok pochodovali v britských mestách, aby zdôraznili, aký skutočný vplyv majú na britskú ekonomiku.
V mnohých mestách sa pochody spojili aj s protestmi proti chystanej návšteve amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii.
Aj britský parlament debatuje o Trumpovom obmedzení migrácie do USA, ktorý v súčasnosti pozastavili americké súdy.
Prázdne nemocnice aj reštaurácie
“Páči sa mi myšlienka, aj keď sa aktívne nezúčastňujem, podobne ako mnohí Slováci, Česi či Poliaci. Predsa len môžeme byť za to sankciovaní.
„
Organizátori hnutia One Day Without Us vyzvali najmä cudzincov žijúcich v Británii, aby ukázali svoj nesúhlas s obmedzovaním práv migrantov a pracovníkov, ktoré môže prísť po rokovaniach o brexite.
Tiež vyzývali, aby pracovníci bojkotovali prácu a ukázali tak, že nie je jednoduché ich nahradiť.
Štúdia Nadácie pre nové ekonomiky (NEF) ukázala, že ak by všetci migranti prestali na 24 hodín pracovať, Spojené kráľovstvo by stratilo 328 miliónov libier (385 miliónov eur). Denný HDP Británie by tak klesol o štyri percentá.
Migranti tvoria v Británii 10,9 percenta pracovnej sily, v niektorých odvetviach ako v upratovacích službách, v potravinárstve či v zdravotníctve je však toto číslo až na úrovni tridsiatich percent. Ak by migranti nepracovali, problémy by mali nemocnice aj reštaurácie.