PODGORICA, BRATISLAVA. Ruskí tajní agenti Eduard Širokov a Vladimir Popov prišli na jeseň minulého roka do Srbska, aby tam naverbovali miestnych nacionalistov.
Ich cieľom bolo vykonať prevrat v Čiernej Hore. Krajina sa skrátka nemôže stať súčasťou NATO, znel pokyn.

Cieľ chceli dosiahnuť za každú cenu, aj keby mali zomrieť ľudia. Naverbovali preto srbského nacionalistu a protizápadného aktivistu Aleksandara Sindjeliča, ktorý pre misiu získal ďalších ľudí.
Oslovili aj 45-ročného Mirka Veljimoviča, bývalého policajta, ktorý mal nakúpiť zbrane a prenajať úkryt v Čiernej Hore. Úlohu síce splnil, ale jeho angažovanie sa ukázalo byť chybou.
Práve on v poslednom momente zmenil názor, ruský plán na vyvolanie nepokojov prezradil čiernohorským úradom a tie teraz priamo ukazujú na Kremeľ.
Napadnutie parlamentu
Podľa plánu sa mala skupina srbských nacionalistov infiltrovať na demonštráciu opozičného proruského Demokratického frontu v čase vyhlasovania výsledku volieb, ktoré vyhrala prozápadná Demokratická strana socialistov vtedajšieho premiéra Mila Djukanoviča.

Ľudí v dave mali presvedčiť, aby napadli parlament. Druhá časť pučistov mala potom v prezlečení za policajtov spustiť paľbu do davu, niekoľkých demonštrantov zasiahnuť a tých ostatných tým ešte viac rozhnevať. V prípade nutnosti mali zabiť aj Djukanoviča.
„Doteraz sme mali dôkazy, že za pokusom o prevrat boli ruské nacionalistické štruktúry, ale teraz vieme, že na istej úrovni sa do pokusu zapojili aj ruské štátne štruktúry,“ povedal v nedeľu čiernohorským médiám špeciálny prokurátor Milivoje Katnič.
Čierna Hora
- Krajina s hlavným mestom Podgorica má 620-tisíc obyvateľov.
- Do roku 2006 bola v jednom štáte so Srbskom, predtým súčasťou Juhoslávie.
- V minulosti bola viackrát samostatným kráľovstvom.
- Teraz sa pokúša o členstvo v NATO aj v EÚ.
Polícia podľa neho v spolupráci s vyšetrovateľmi zo Spojených štátov a Veľkej Británie zhromaždili dôkazy o pôsobení ruskej bunky. Ide o zašifrované telefonáty, e-maily a svedectvá účastníkov prevratu, z ktorých sa stali informátori.
Toto všetko je súčasťou vyšetrovania 21 ľudí, ktorých obviňujú zo zločinov voči ústavnému zriadeniu.
Nedozerné následky
Kľúčový svedok Sindjelič podľa Katniča priznal, že si ho v Moskve preveroval Eduard Sismakov, „člen ruských vojenských štruktúr“.
„Požiadali ho, aby zabránil vstupu Čiernej Hory do NATO, išlo im len o to,“ vyhlásil Katnič. „Ak by zavraždili premiéra, malo by to nedozerné následky,“ dodal.
Zdroje denníka Daily Telegraph hovoria, že Rusi sa snažili prevrat vykonať tak, aby ho mohli poprieť a zodpovednosť zhodiť na jednotlivcov v bezpečnostných zložkách a na radikálnych nacionalistov.

Čierna Hora je pre Rusko kľúčovým štátom, ktorý ešte pred jej začlenením do Juhoslávie využívala na presadzovanie svojich záujmov na Balkáne. V ostatných rokoch bola zas miestom, kde si ruskí oligarchovia schovávali svoje majetky a podľa denníka Daily Telegraph často aj milenky.
Využívali luxusné letoviská pri Jadranskom mori a fakt, že v krajine sa platí eurami, aj keď nie je členom eurozóny.