BRUSEL. Na postoji k medzinárodnému usporiadaniu, na pokračovaní bezpečnostnej spolupráce a na postoji k Európskej únii sa v pondelok v Bruseli zhodli viceprezident USA Mike Pence a predseda Európskej rady Donald Tusk.
Pence vyhlásil, že chce hľadať nové možnosti dialógu s Ruskom.
Transatlantická spolupráca
"Dnes som počul slová zamerané na budúcnosť, ktoré hovoria veľa o postojoch novej administratívy vo Washingtone," vyhlásil po stretnutí Tusk.
Dodal, že rozhovor bol veľmi otvorený a takéto stretnutie bolo potrebné.
"Som veľmi proamerický Európan, ktorý je fanaticky za transatlantickú spoluprácu, čo mi pomohlo byť ešte otvorenejším," uviedol s úsmevom Tusk.
S Penceom hovoril o medzinárodnom usporiadaní, pokračovaní bezpečnostnej spolupráce a postoji k Európskej únii a skonštatoval, že vo všetkých troch oblastiach sa zhodli.
Loading
...
Kľúčová úloha aliancie
Tusk na stretnutí podľa vlastných slov hovoril o udržaní svetového usporiadania v medziach medzinárodného práva jednotným pôsobením Západu.
V otázke bezpečnosti predseda Európskej rady zdôraznil kľúčovú úlohu NATO.
Priznal, že sa dá diskutovať o modernizácii organizácie a výdavkoch na obranu v jednotlivých členských štátoch, ale odmietol, že by bolo NATO a hodnoty, na ktorých je Aliancia založená, zastarané.
"Stále počítame s jednoznačnou podporou Spojených štátov myšlienke zjednotenej Európy. Svet by bol horším miestom, keby Európa nebola jednotná," zhrnul Tusk.
Viceprezident USA na začiatku svojho vystúpenia pripomenul, že cez víkend na bezpečnostnej konferencii v Mníchove hovoril o potrebe strategickej spolupráce medzi USA a Úniou.
Dôraz prikladal ekonomickej spolupráci, ktorá podľa neho prináša mier a prosperitu.

Američania žiadajú plnenie minských dohôd
USA tiež nemenia pohľad na ukrajinskú krízu, dal najavo Pence. Spojené štáty podľa neho trvajú na suverenite a územnej celistvosti európskych štátov.
Po rokovaní s Tuskom Pence vyhlásil, že je potrebné, aby Rusko plnilo záväzky vyplývajúce z tzv. Minských mierových dohôd. Obe strany ukrajinského konfliktu podľa neho musia okamžite zaistiť prímerie.
"Budeme od Ruska očakávať, že preberie zodpovednosť za svoje činy, ale pokúsime sa nájsť nový spôsob, ako s ním nájsť prieniky," vyhlásil Pence.
Pence dodal, že v súlade s prianím nového prezidenta Trumpa, budú tiež Spojené štáty hľadať novú „spoločnú pôdu“ vo vzťahoch s Ruskom.

Prehĺbenie spolupráce
V bezpečnostnej oblasti vyjadril odhodlanie prehlbovať spoluprácu a vymieňať si informácie od tajných služieb.
USA a EÚ by sa podľa neho mali sústrediť na boj proti terorizmu a radikálnemu islamu.
Sľúbil, že Spojené štáty sa pokúsia pomôcť predísť takým teroristickým útokom, aké sa udiali pred rokom v Bruseli. Pri bombových útokoch vtedy zahynulo 32 ľudí.
Pri príchode na stretnutie viedol a držal za chrbát Donalda Tuska americký viceprezident - hoci bol hosťom, nie hostiteľom. Predseda Európskej rady nešetril úsmevom, Pence bol rezervovanejší.
Od Tuska odišiel na stretnutie s predsedom eurokomisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Predpoklad globálnej stability
Juncker pri stretnutí s Penceom uviedol, že Spojené štáty a Európska únia sú po desaťročia partnermi a ich dobré vzťahy sú predpokladom globálnej stability.
"Sme partnermi už niekoľko desaťročí. Globálna stabilita veľmi závisí od dobrých vzťahov medzi USA a EÚ," vyhlásil Juncker. Dodal, že USA potrebujú silnú a jednotnú Európu vo viacerých oblastiach - napríklad v obrane i humanitárnej a rozvojovej pomoci.
Predseda EK podčiarkol aj ekonomické vzťahy medzi oboma celkami. "Myslím si, že ekonomické vzťahy medzi nami a našimi americkými priateľmi sú veľmi dôležité. Ekonomika USA je závislejšia od obchodnej výmeny, ako si niektorí v USA myslia," skonštatoval Juncker.
Pence sa v krátkom vyjadrení poďakoval za prijatie na pôde EK. "Je pre mňa cťou hovoriť o spoločných záujmoch a odhodlaní USA pokračovať v spolupráci a partnerstve s Európskou úniou," uviedol Pence.
Zožeňte si plán
Popoludní sa viceprezident USA stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Pence vyzval na urýchlené plnenie záväzkov v oblasti finančných výdavkov na obranu.
Stoltenberg vylúčil, že štátom nevynakladajúcim dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu by mohla hroziť strata bezpečnostných záruk plynúcich z členstva v Severoatlantickej aliancii.
"Ak plníte dve percentá , podporte v tom ostatných, ak máte plán, ako to dosiahnuť, urýchlite ho. Ak nemáte plán, zožeňte si nejaký," vyhlásil Pence v bruselskom sídle NATO.

Záväzok spĺňajú len štyria
Pence pripomenul, že záväzok vynakladať najmenej dve percentá HDP na obranu spĺňajú okrem USA len štyria ďalší členovia Aliancie.
"Prezident aj americký národ očakávajú, že naši spojenci budú robiť viac," zhrnul postoj k výdavkom na obranu viceprezident USA. Silnejšie NATO podľa neho prináša väčšiu bezpečnosť vo svete.
Stoltenberg zdôraznil, že členské štáty Aliancie sa snažia vynakladať viac peňazí na obranu a vlani zaznamenal nárast obranných výdavkov o 3,8 percenta.
Na druhej strane odmietol, že nedostatočne výdavky členských štátov Aliancie by mohli ohroziť bezpečnostné záruky, ktoré im členstvo v organizácii garantuje.
Loading
...

Jeho slová kontrastujú s vyjadreniami ministra obrany USA Jamesa Mattisa, ktorý sa minulý týždeň zúčastnil na zasadnutí ministrov obrany štátov NATO.
Mattis pohrozil, že ak alianční spojenci do konca roka nezačnú zvyšovať výdavky na obranu, USA by mohli oslabiť svoje záväzky voči NATO, ktoré sú v Európe citeľné.
Pence pri otázke týkajúcej sa bývalého poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna podporil jeho odchod z funkcie.
"Sklamalo ma, keď som zistil, že informácie, ktoré mi poskytoval generál Flynn, boli nepresné," vyhlásil viceprezident USA.
Pence zavŕšil v Bruseli svoju prvú zahraničnú pracovnú cestu. Proti jeho návšteve pred budovou Rady EÚ protestovalo približne sto ľudí.