Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
MOSUL, BRATISLAVA. Muž spoza kamery vyzýva ľudí v uniformách irackej polície, aby pokračovali v bití zajatých islamistov. „Výborne, vykonávate dobrú prácu,“ chváli ich. Štyroch mužov potom ťahajú po asfaltovej ceste a troch z nich napokon zblízka zabijú samopalmi.
Na ďalších videách muži v policajných uniformách zajatcov bičujú, inde ich nútia napodobňovať zvieratá – chodiť po štyroch ako pes alebo mečať ako koza.
Takéto videá sa v posledných dňoch objavili na internete a hneď sa začali šíriť sociálnymi sieťami. Údajne sú na nich príslušníci bezpečnostných zložiek, ktorí mučia zajatých bojovníkov Islamského štátu.
Videá šíria skupiny na facebooku, ktoré doteraz nezávisle monitorovali postup oslobodzovania Mosulu z rúk islamistov. Pravosť videa síce zatiaľ nikto nepotvrdil, no aj tak môžu skomplikovať ďalší postup.

Doteraz bez incidentov
Iracká armáda s pomocou rôznych milícií či západných špeciálnych jednotiek už oslobodila východnú časť, cez víkend spustila boj o západnú časť, teda oblasť na druhom brehu rieky Tigris.
Spočiatku sa zameriava na okolité dediny, aby získala kontrolu nad mosulským letiskom. Na operácii sa zúčastňujú stovky ozbrojených vozidiel, tisíce vojakov, ktorým zo vzduchu pomáhajú bojové vrtuľníky.
Po zverejnení tohto videa sa iracká armáda môže obávať, že miestni obyvatelia sa budú báť, že aj oni dopadnú podobne ako muži na záberoch, a nebudú tak ochotne vítať iracké jednotky.
V irackej armáde majú totiž rovnako ako v celej irackej spoločnosti väčšinu šiiti, ktorí vládnu aj v Bagdade, no v samotnom Mosule prevažujú sunniti.
K tejto vetve islamskej viery sa hlási aj Islamský štát, ktorý mesto obsadil v júni 2014. Pomohlo mu aj to, že miestni obyvatelia nedôverovali šiitskej vláde vtedajšieho premiéra Núrího Málikího.
“Očakávame, že to bude veľmi nebezpečný a ťažký boj. Nepriatelia, ako sme už videli, že nemajú žiadny problém s útokmi na civilistov. V mnohých prípadoch cielene zabíjajú civilistov.
„
Treba výsledky, nie komisiu
Iracká vláda sa preto od začiatku ofenzívy na Mosul snaží, aby nedochádzalo k náboženským sporom. Do mesta vstupujú len sunnitskí vojaci a napríklad šiitské milície, ktoré majú veľký podiel na tom, že armáda sa dostala až k Mosulu, ostáva na jeho okraji.
Mosulčania zatiaľ vítali iracké jednotky s nadšením, no po tomto videu sa ich obavy môžu znásobiť.
„Pri tejto operácii bolo veľmi málo prípadov zneužívania najmä v porovnaní s predošlými operáciami,“ priznáva pre Guardian Belkis Wille, ktorý pre Human Rights Watch monitoruje porušovania ľudských práv v Iraku.
„A preto je dôležité, aby podobné obvinenia bral premiér Hajdar Abádí vážne. Často vidíme, že vláda vytvorí vyšetrovaciu komisiu, no málokedy vidíme výsledky.“ Komisia vznikla aj tentoraz.
Operácia na oslobodenie Mosulu, ktorý bol pred vojnou s dvoma miliónmi obyvateľov druhým najväčším irackým mestom, sa začala v októbri, východnú časť získala vláda pod kontrolu pred mesiacom.

Čakajú sa dlhé boje
Západná časť je síce o niečo menšia, no je hustejšie osídlená a nachádza sa v nej aj staré mesto. Vojakov teda čakajú úzke kľukaté uličky. Navyše, v niektorých štvrtiach má Islamský štát podporu medzi obyvateľmi a boje tam môžu byť ešte komplikovanejšie.
„Očakávame, že to bude veľmi nebezpečný a ťažký boj,“ hovorí pre kurdskú agentúru Rudaw hovorca západnej koalície John Dorrian. „Nepriatelia, ako sme už videli, že nemajú žiadny problém s útokmi na civilistov. V mnohých prípadoch ich cielene zabíjajú.“
Podľa OSN je v tejto časti mesta v súčasnosti asi 650-tisíc ľudí, ktorých už letákmi varovali pred blížiacou sa ofenzívou. „Nie je nič dôležitejšie ako spraviť všetko pre bezpečnosť civilistov,“ uviedla pre BBC humanitárna koordinátorka OSN v Iraku Lise Grandová.
“Deti majú pred sebou ťažkú voľbu – ak ostanú, čakajú ich bomby, prestrelky a hlad. Ak sa pokúsia ujsť, hrozí im poprava alebo guľka od ostreľovača.
„
OSN tvrdí, že až polovicu obetí v Mosule pri bojoch v januári tvorili civilisti. Od začiatku oslobodzovania Mosulu v októbri zomrelo v celej provincii Ninive 1096 ľudí a ďalších 694 bolo zranených, uvádza OSN.
Charitatívna organizácia Save the Children varuje, že medzi ľuďmi v západnom Mosule je asi 350-tisíc detí. „Majú pred sebou ťažkú voľbu – ak ostanú, čakajú ich bomby, prestrelky a hlad. Ak sa pokúsia ujsť, hrozí im poprava alebo guľka od ostreľovača,“ cituje BBC riaditeľa irackej pobočky tejto organizácie Maurizia Crivallera.

Do pol roka
Mosul je posledným veľkým mestom v Iraku pod kontrolou Islamského štátu. V Sýrii ešte kontroluje Rakku, ktorú vyhlásil za hlavné mesto samozvaného kalifátu.
„Myslím si, že do šiestich mesiacov dokončíme oslobodenie oboch miest,“ povedal pre Rudaw americký generál Stephen Townsend.