MNÍCHOV. Ruský prezident Vladimir Putin hlboko a úprimne neznáša Ukrajinu a popiera jedinečnosť ukrajinského štátu a národa. Na bezpečnostnej konferencii v Mníchove to v piatok vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Nevidí miesto pre Ukrajinu
Putin podľa neho verejne vyhlasuje, že Ukrajina je častou Ruska.
"Na politickej mape Európy nevidí miesto pre Ukrajinu a chce ju vyparádiť do ruských farieb. Ale bolo by chybou myslieť si, že chute Ruska sa obmedzujú iba na Ukrajinu," varoval Porošenko, ktorého citovala agentúra UNIAN.
Podľa agentúry Ukrinform Porošenko taktiež vyhlásil, že Ukrajina verí v Európu a je "najeurooptimistickejším národom na kontinente". Ako zdôraznil, je hrdý na to, že je prezidentom Ukrajine v týchto ťažkých časoch.
Varovala Trumpovu administratívu
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová na konferencii prekvapujúco jasne varovala novú americkú administratívu pred samostatným konaním v oblasti zahraničnej politiky a vyzvala na spoločný postup Severoatlantickej aliancie (NATO) pri riešení kríz a konfliktov vo svete.
Podľa jej slov by Trumpova vláda nemala uzatvárať dohody napríklad s ruskou stranou "poza chrbát partnerov".

Je proti mučeniu teroristov
Vyslovila sa aj proti zákazu vstupu do Spojených štátov pre občanov niektorých moslimských krajín i proti Trumpom zmieňovaným metódam mučenia pri výsluchoch teroristov, pretože je to v rozpore so spoločnými hodnotami aliancie.
Ministerka v Mníchove zdôraznila, že delenie záťaže medzi partnermi v aliancii nie je iba otázkou peňazí, jej spoločné znášanie je prejavom princípu jednoznačnej solidarity, ktorý vylučuje individuálne konanie.
Ursula von der Leyenová sa však vyslovila za užšiu spoluprácu Európanov v oblasti obrany a vyjadrila presvedčenie, že sa to stretne s pochopením aj vo Washingtone.
"Stabilná Európska únia je preto v záujme USA práve tak ako zomknuté NATO," konštatovala ministerka.
Podľa nej by mal spoločne prebiehať aj boj proti islamskému terorizmu, ten by sa však nemal zmeniť na front proti islamu a moslimom, pretože by to znamenalo hrozbu "prehĺbenia zákopov", v ktorých majú pôvod násilie i teror.
Mattis: NATO sa musí prispôsobiť
Severoatlantická aliancia sa musí prispôsobiť, aby zostala dôveryhodná, vyhlásil v piatok americký minister obrany James Mattis. Zároveň potvrdil oddanosť prezidenta USA Donalda Trumpa voči NATO.
Vo svojom prejave Mattis ďalej povedal, že členovia NATO "by už viac nemali popierať realitu" medzinárodného terorizmu a iných geopolitických hrozieb. Ako dodal, mali by sa "zjednotiť v dôsledku týchto rastúcich hrozieb pre naše demokracie".
Administratívu Donalda Trumpa na konferencii zastupujú okrem Mattisa viceprezident Mike Pence a minister vnútornej bezpečnosti John Kelly, uviedla agentúra DPA.
Za krízy môže nerozhodnosť Západu
Vznik kríz v Sýrii a na Ukrajine umožnila podľa šéfa britskej diplomacie Borisa Johnsona chýbajúca rozhodnosť Spojených štátov a Európy. "Deje sa tak, žiaľ, predovšetkým preto, že sme zlyhali ako vlády," povedal britský minister zahraničných vecí na konferencii.
Podľa jeho názoru došlo na počiatku krízy v Sýrii k podceneniu situácie, k zdržanlivosti, čo by sa za vlády súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa nestalo.
Johnson apeloval na Západ, aby sa neprizeral, keď sa prekračuje červená čiara, napríklad vládou v Damasku, ktorá bombarduje vlastných občanov a mala by za to zaplatiť.
Úniu netreba, stačí NATO
Európa a USA by tiež nemali akceptovať, ak jedna krajina okupuje inú a anektuje jej časť. To si vyžaduje tvrdú reakciu Západu, naznačil Johnson narážajúc na postup Ruska na Ukrajine a polostrove Krym.
Veľký stúpenec odchodu Veľkej Británie z Európskej únie poukázal ďalej na to, že v štatúte NATO nechýba zmienka o tom, že aliancia by mala zabezpečiť i voľný obchod. "Kto ešte potrebuje Európsku úniu, veď máme NATO," vyhlásil a dodal, že k brexitu síce dôjde, Veľká Británia však neopustí Európu.
Bono a Gates za Afriku
Na konferencii v Mníchove sa zúčastnili aj americký multimiliardár Bill Gates a frontman írskej skupiny U2 Bono. Obaja sa vyslovili za pomoc Afrike.
Nadácia Billa a Melindy Gatesových zaradila rozvojovú pomoc Afrike už skôr medzi svoje priority. Aj preto multimiliardár patrí medzi účastníkov tohtoročnej bezpečnostnej konferencie v bavorskej metropole.
Bono varoval západný svet pred nepredvídateľnými dôsledkami rastúceho protekcionizmu a pred izoláciou Afriky.

"Nevidím žiadne more, ktoré by bolo dostatočne veľké, dostatočne hlboké, aby sme sa chránili pred týmito problémami," vyhlásil a dodal: "Ak sa rozpadne Nigéria, rozpadne sa Afrika. Ak sa rozpadne Afrika, rozpadne sa Európa. A ak sa rozpadne Európa, má svet problém".
Podľa Bonovho názoru sa veľké štáty správajú ako ostrovy v čase, keď je naša spoločná bezpečnosť ohrozená troma extrémami - extrémnou ideológiou, extrémnou chudobou a extrémnou klímou.