MOSKVA, PRAHA. Hovoria si APT 28. Pochádzajú z Ruska. Šíria malý súbor s veľkosťou iba dvanásť kilobajtov, ktorý v sebe skrýva obrovské možnosti. Kto ho rozbalí, nájde súbory s názvami ako Remote Shell alebo Keylogger.
Môžu úplne ovládnuť počítač, z ktorého skopírujú všetko, čo jeho majiteľ naťukal na klávesnici. Podľa odhadov IT firiem a západných tajných služieb to bola práve skupina APT 28, ktorá sa dostala do serverov americkej Demokratickej strany a získala nesmierne množstvo tajných dokumentov.
Títo ruskí hackeri sú podozriví aj z útoku na nemecký Bundestag, ktorému takto ukradli šestnásť gigabajtov informácií.
Lenže priame dôkazy o tom, že ruskí hackeri dokážu zmanipulovať voľby, ovplyvniť referendá a zlikvidovať niekoľkými dobre mierenými údermi akéhokoľvek politika, zatiaľ chýbajú.
To, že vyčíňajú po sieti, je nespochybniteľné. Či im však dávajú úlohy priamo ruské tajné služby, sa zatiaľ na sto percent dokázať nepodarilo. Isté je jedno: Európa sa bojí ruských kybermozgov oprávnene.

Zbrane všetkého druhu
Vyzerá to ako frontálny útok niekoľkých druhov vojsk na európskom bojisku. Televízny kanál Russia Today a agentúra Sputnik sa po amerických voľbách, v ktorých zvíťazil "ich" kandidát Donald Trump, teraz zameriavajú na európsku politickú scénu.
Pri sledovaní týchto mediálnych projektov, ktoré vysielajú v desiatkach jazykov, je zrejmé, že za ďalší cieľ si kladú dosiahnuť víťazstvo vo francúzskych prezidentských voľbách, a to buď úspechom kandidátky krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová, alebo aj republikánskeho kandidáta Francoisa Fillona.
Lenže televízia a agentúra zrejme nebudú tými hlavnými zbraňami Kremľa. Hackeri riadení tajnými službami sú podľa mnohých západných bezpečnostných analytikov oveľa efektívnejšou pákou Moskvy.
“Pred pár mesiacmi sme podceňovali rozmer ruského vplyvu na médiá, a čo sa týka kyberútokov, nikto sa tým nezaoberal. Teraz je všetko naopak. Možno preceňujeme schopnosti Ruska ovplyvniť výsledky volieb.
„
Vo svojom prvom rozhovore pre médiá šéf nového britského Národného centra pre počítačovú bezpečnosť (NCSC) Ciaran Martin pre Times vyhlásil, že "ruská kyberagresia proti Západu prudko rastie".
Človek v jeho funkcii by nemal o takých veciach hovoriť do éteru bez dôkazov. Možno predpokladať, že teda nejaké má.
Rovnako je pravdepodobné, že nemal na mysli útoky nikým nekoordinovaných jednotlivcov či skupín. Najskôr podľa neho ide o centrálne riadené útoky ako súčasť ruskej zahraničnej doktríny, ktorej cieľom je obnoviť postavenie Ruska vo svete a dosiahnuť vplyv, ktorý mal Sovietsky zväz.
Hystéria alebo skúsenosť?
Strach nemajú len Briti. Minulý týždeň francúzska tajná služba pri ministerstve obrany DGSE oznámila, že Rusko zasahuje do francúzskych prezidentských volieb s cieľom pomôcť Le Penovej.
Boli to práve Francúzi, ktorí touto správou odštartovali kyberpaniku - aj keby totiž Rusi žiadnym zásadným spôsobom do volieb v Európe nezasahovali, teraz ich každý, predovšetkým tí, ktorí vo voľbách neuspejú, môžu z hackerských útokov a šírenia vymyslených správ obviniť.
Aj takéto zneistenie európskych demokratických inštitúcií je však pre Rusov výhodné.