PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď v 50. rokoch minulého storočia vznikol v Alžírsku Front za národné oslobodenie, v Paríži tomu spočiatku nevenovali veľa pozornosti. O možnej nezávislosti pre kolónie sa hovorilo, no Alžírsko bolo iné. Nebolo kolóniou, ale integrálnou súčasťou Francúzska.
Nakoniec z tohto povstania hŕstky Arabov vzniklo celonárodné povstanie. Na každý útok proti Francúzom reagovala armáda niekoľkokrát horším útokom proti Arabom a mučením. Počet obetí narastal, za osem rokov ich boli státisíce, podľa alžírskej vlády milión a pol.
A potom si Francúzsko priznalo, že moc nad Alžírskom neudrží a vzdalo sa jej. Za spôsobené trápenie sa však nikdy neospravedlnilo a táto téma sa v krajine neustále vracia. Teraz dokonca zasahuje do kampane pred prezidentskými voľbami.

Zločiny proti ľudskosti
V utorok v rozhovore pre miestne médiá označil jeden z kandidátov Emmanuel Macron francúzske kroky v Alžírsku za zločiny proti ľudskosti. „Bolo to skutočne barbarské a je to súčasť minulosti, ktorej sa musíme postaviť a ospravedlniť sa tým, ktorým sme ublížili,“ vyhlásil počas návštevy Alžíra, kde zašiel aj pamätníku obetí.
Toto vyjadrenie by zrejme nevzbudilo až tak veľa pozornosti, ak by nešlo o kandidáta, ktorá má veľkú šancu stať sa francúzskym prezidentom. V prieskumoch sa totiž už dostal na druhé miesto a v druhom kole by zrejme porazil aj predpokladanú víťazku prvého kola, nacionalistku Marine Le Penovú, šéfku Národného frontu.
Práve ona si vo štvrtok na Macronovi zgustla. „Ak sa chcete stať prezidentom, môžete urobiť niečo horšie ako krajinu, ktorú chcete viesť, obviniť zo zločinov proti ľudskosti?“ napísala na facebooku.
„Pán Macron, sú cesty, nemocnice, francúzsky jazyk a francúzska kultúra zločinmi proti ľudskosti?“ napísal zas na twitteri podpredseda Národného frontu Florian Phillipot.
Loading
...
Napriek státisícom obetí je vo Francúzsku pohľad na kolonializmus skôr pozitívny. Francúzi radi hovoria o svojej slávnej minulosti.
„Francúzsko nemôže byť vinné z toho, že sa snažilo podeliť o svoju kultúru s ľuďmi v Afrike,“ povedal napríklad ešte v auguste Francois Fillon, ktorý kandiduje za pravicových Republikánov.
Realita kolonializmu
V podobnom duchu sa pritom ešte v októbri vyjadroval aj Macron. „Áno, v Alžírsku bolo mučenie, ale takisto sa tam objavili štát, bohatstvo či stredná trieda,“ povedal v rozhovore pre Le Point. „Taká je realita kolonializmu. Má civilizované aj barbarské súčasti.“
Na Macrona, ktorý síce ešte minulý rok ministrom hospodárstva vo vláde socialistov, no potom z nej odišiel a teraz kandiduje ako nezávislý, v posledných týždňoch začína útočiť aj ruská propaganda.
Naznačuje jeho „pochybné“ kontakty s demokratickou americkou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou, prípadne na jeho údajnú homosexualitu či „pochybné“ financovanie kampane. Samozrejme, všetky tvrdenia bez dôkazov.