Článok sme aktualizovali 14. 3.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Európski zamestnávatelia môžu zakázať svojim zamestnancom, aby nosili akékoľvek viditeľné politické, náboženské a filozofické znaky, vrátane moslimských šatiek.
V utorok 14. marca o tom rozhodol Európsky súdny dvor. Obmedziť zakrývanie hlavy môžu ale len firmy, ktoré určujú všetkým zamestnancom, aby sa obliekali neutrálne. Nemôže sa tak podľa BBC stať na žiadosť zákazníka.

V Európe nejde o nový trend. Zákaz buriek patril medzi jeden z hlavných bodov programu Norberta Hofera v kampani pred minuloročnými prezidentskými voľbami v Rakúsku. Kandidát radikálnych Slobodných sa síce prezidentom nestal, no tento krok si osvojila aj veľká koalícia sociálnych demokratov a ľudovcov.
Ide o súčasť balíčka opatrení, ktorým chcú zastaviť nárast popularity Hoferových Slobodných. Tí sú už niekoľko mesiacov na čele rebríčka preferencií. Parlamentné voľby sa budú v Rakúsku konať budúci rok.
Rakúsko nie je prvou európskou krajinou, ktorá k podobnému kroku pristupuje. Burky a nikáby zakázalo Francúzsko už v roku 2010, postupne sa k nemu pridalo Belgicko i Holandsko.
Čo je vlastne burka a aký je rozdiel medzi ňou a čádorom či hidžábom?
